فروشگاه کتاب زبان انتشارات دهکده زبان

نحوه یادگیری زبان انگلیسی روان با 16 نکته ساده

نحوه یادگیری زبان انگلیسی روان با 16 نکته ساده

چگونه یاد بگیریم انگلیسی را سریع و با مهارت صحبت کنیم؟ این سوال هر روز توسط میلیون‌ها دانش آموز در سراسر جهان پرسیده می‌شود که مواجهه با یک مانع زبان برای آنها به مرحله ناخوشایندی در یادگیری زبان تبدیل شده است. با این حال، می‌توان بر هر مانعی غلبه کرد، نکته اصلی این است که ابزار مناسب برای رسیدن به اهداف خود را انتخاب کنید. ما ساده‌ترین و مؤثرترین نکاتی را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم که به شما کمک می‌کند انگلیسی گفتاری خود را بهبود ببخشید و به تسلط در ارتباطات برسید.

مهارت صحبت کردن مهمترین مهارت در یادگیری هر زبان خارجی است. برخی از دانش آموزان اعتراف می‌کنند که به راحتی به دستور زبان تسلط دارند، از خواندن ادبیات خارجی لذت می‌برند و با آرامش به ضبط های صوتی گوش می‌دهند. اما وقتی نوبت به صحبت کردن به زبان انگلیسی می‌رسد، در این حالت قرار می‌گیرند که «من همه چیز را می‌فهمم، اما نمی‌توانم به چیزی پاسخ دهم». و این اغلب به دلیل کمبود دانش یا واژگان محدود نیست، بلکه به دلیل عدم تمرین گفتاری و یک مانع روانی اتفاق می‌افتد.

 

چه چیزی شما را از صحبت کردن به زبان انگلیسی باز می دارد؟

بیایید به دلایل روانشناختی نه، بلکه به طور خاص زبانی که ممکن است بین شما و ارتباط پربار به زبان انگلیسی بایستد، نگاه کنیم.

سطح ناکافی دانش زبان

دایره لغات افراد بومی 10000 تا 20000 کلمه است. برای هر کسی که انگلیسی را یاد می‌گیرد، 2000 کلمه برای برقراری ارتباط راحت در موضوعات روزمره کافی است که با سطح Pre-Intermediate مطابقت دارد. همانطور که می‌بینید، همه چیز چندان ترسناک نیست!

برای شروع صحبت کردن، باید به حداقل واژگان گرامری تسلط داشته باشید:

  • زمان حال – حال (ساده، مستمر، کامل)؛
  • زمان گذشته – گذشته ساده;
  • زمان آینده: آینده ساده و ساخت و ساز be going to;
  • افعال معین: باید، باید، می، می، ممکن، باید.
  • سخنرانی غیر مستقیم؛
  • حالت مجهول.

اگر دانش زبان انگلیسی شما در سطح ابتدایی یا مبتدی است، باید آن را به Pre-Intermediate ارتقا دهید. اگر قبلاً بر این سطح غلبه کرده‌اید، پس برای برقراری ارتباط به زبان انگلیسی آماده هستید. بله، چنین مکالماتی ایده آل و آسان نخواهد بود، اما قطعاً می‌توانید افکار خود را به روش‌های در دسترس بیان کنید.

 

در مورد موضوع چیزی برای گفتن نیست

اگر احساس می‌کنید نمی‌دانید در مورد چه چیزی صحبت کنید، با توسعه گفتار فارسی خود شروع کنید. هر شی یا پدیده‌ای را بگیرید. به این فکر کنید که چه افکار و احساساتی نسبت به او دارید. سعی کنید چندین موضوع فرعی در این موضوع گسترده پیدا کنید. سپس حداقل یک یا دو دقیقه در مورد این موضوع یا پدیده صحبت کنید. بازدم همین کار را امتحان کنید، اما به زبان انگلیسی.

به عنوان مثال، موضوع “تعطیلات” را در نظر بگیرید. در هر یک از ما پاسخ خاص خود را می‌یابد. برخی از مردم هر سال به همان کشور مورد علاقه سفر می‌کنند، برخی دیگر از تنوع و تضاد استقبال می‌کنند. برخی برای بازسازی صرفه جویی می‌کنند و به ندرت به خود اجازه سفرهای توریستی می‌دهند، در حالی که برخی دیگر نمی‌توانند بدون ماجراجویی‌های مداوم زندگی کنند. در مورد موضوع تعطیلات چه چیزی می‌توانید به ما بگویید؟

 

ساختار پاسخگویی به سوالات شفاهی

مونولوگ را تحلیل کردیم. دیالوگ چطور؟ بیایید تصور کنیم که از شما یک سوال رایج پرسیده می‌شود. مثلا:

غذای مورد علاقه شما چیست؟

اگر وحشت در سر شما ایجاد می‌شود و تنوع غذایی آن آشفتگی کامل ایجاد می‌کند، وقت بگذارید. سرنوشت بشریت به پاسخ شما بستگی ندارد. آرام فکر کنید و فقط پس از آن طبق یک طرح تقریبی صحبت کنید:

  • جمله مقدماتی: انتخاب سخت است چون غذاهای مختلف را دوست دارم.
  • پاسخ:به نظر من ماکارونی با کوفته مورد علاقه من است.
  • دلیل، مثال: همسرم خیلی خوب می پزد. و همچنین دوست دارم این غذا را در یک رستوران سفارش دهم.
  • نتیجه:خوب، اگر قرار باشد فقط یکی را انتخاب کنم، قطعا ماکارونی با کوفته را ترجیح می دهم.
مقاله پیشنهادی به شما  آزمون آیلتس و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

با تمرین پاسخ دادن به سوالات از این طریق، می توانید از شر مشکل “چیزی برای گفتن ندارم” خلاص شوید. ما به دلایلی که در گفتار محاوره ای تداخل دارند، نگاه کرده ایم. حالا بیایید به سراغ تمرین برویم. آیا برای مذاکرات، ارائه ها یا سایر ارتباطات مرتبط با کار آماده می شوید؟ به احتمال زیاد، در حال حاضر شما در حال تکان دادن سر مثبت هستید. در مورد صحبت کردن به زبان انگلیسی هم همینطور است: شما همچنین باید به دقت برای آن آماده شوید. اما همه برای این کار وقت ندارند. اگر نیاز دارید که “دیروز” با اطمینان انگلیسی صحبت کنید، ما یک راه حل داریم.

 

نحوه صحبت کردن به انگلیسی: 16 توصیه

1. کلمات جدید را یاد بگیرید

هرچه کلمات بیشتری بدانید، موضوعات گفتگوی بیشتری در دسترس شما قرار می‌گیرد و می‌توانید افکار خود را با دقت بیشتری بیان کنید. بنابراین، اگر با تمرین صحبت کردن اذیت شدید، غنی کردن واژگان خود را فراموش نکنید. در مورد نحوه انجام این کار در مقاله “بهترین روش یادگیری لغت” توضیح داده‌ایم.

2. گفتار خود را زنده و طبیعی کنید

برای زیبا و طبیعی کردن گفتار خود، هنگام یادگیری یک کلمه جدید، به فرهنگ لغت نگاه کنید، که مترادف‌ها و متضادهای آن و همچنین افعال و اصطلاحات عبارتی مرتبط را فهرست می‌کند. به این ترتیب گفتار خود را متنوع کرده و دایره لغات خود را افزایش خواهید داد.

3. عبارات را یاد بگیرید

اگر از چند زبانه‌های مدرن بپرسید که چگونه به سرعت انگلیسی صحبت کنند، بسیاری از آنها به همین ترتیب پاسخ می‌دهند: «عبارات کلیشه‌ای و ساختارهای گفتاری را بیاموزید». عباراتی مانند Let’s talk shortly about… (Let’s talk shortly about…) به شما کمک می‌کند مکالمه را به خوبی و با مهارت شروع کنید.

اما اگر آنچه را که به شما گفته شده به خوبی متوجه نشده باشید چه؟ شما باید یاد بگیرید که کلمات کلیدی را در یک عبارت درک کنید. به اسم ها و افعال توجه ویژه ای داشته باشید، زیرا آنها کلمات اصلی هر جمله هستند. بقیه از بافت کلی بیان، لحن، احساسات، حالات چهره و حرکات گوینده مشخص خواهد شد. گوش دادن را بیشتر تمرین کنید و به صدای سخنرانی دیگران عادت کنید. در ضمن، می‌توانید از طرف مقابل بخواهید که تکرار کند.

4. واژگان را فعال کنید

واژگان فعال آن دسته از کلماتی است که در گفتار یا نوشتار استفاده می‌کنید، واژگان غیرفعال به این معناست که در گفتار شخص دیگری یا هنگام خواندن آن را تشخیص می دهید، اما خودتان از آن استفاده نمی‌کنید. هرچه دایره لغات فعال شما بزرگتر باشد، راه‌های بیشتری برای بیان خود دارید و بیان خود به زبان انگلیسی برای شما آسان تر است. روی گسترش آن کار کنید: کلمات جدید را یاد بگیرید و آنها را در گفتار خود معرفی کنید. در مقاله “شش روش برتر یادگیری لغات انگلیسی” به شما گفتیم که چگونه واژگان فعال کنید.

5. یادگیری ترجمه

اگر می‌ترسید که در طول مکالمه ممکن است کلمه‌ای را فراموش کنید، نگران نباشید، زیرا می‌توانید پریفرازیس را یاد بگیرید. یک نام غیر مستقیم و توصیفی یک شی. و برای اینکه بتوانید پارافراسی کنید، نکاتی را ارائه خواهیم داد.

اگر یک کلمه پیچیده را فراموش کردید، از یک کلمه ساده تر استفاده کنید: یک فروشگاه بزرگ – یک سوپر مارکت (فروشگاه بزرگ).
از آن، که، چه کسی برای توصیف یک چیز یا شی استفاده کنید:این یک مغازه بسیار بزرگ است که مواد غذایی و سایر محصولات را برای خانه می‌فروشد. — این فروشگاه بزرگی است که مواد غذایی و سایر محصولات خانگی را می‌فروشد.
از متضاد و مقایسه استفاده کنید:روبروی مغازه محله است. = مغازه محله نیست. “این برعکس یک فروشگاه رفاه است.”
از مثال ها استفاده کنید:’Sainsbury’s’ و ‘Tesco’ نمونه هایی از بهترین سوپرمارکت ها هستند. – Sainsbury’s و Tesco نمونه هایی از بهترین سوپرمارکت ها هستند.

مقاله پیشنهادی به شما  چگونه برنامه مطالعاتی شخصی بسازیم

6. سوال پرسیدن را یاد بگیرید

استراتژی هر مکالمه موفق این است که کمتر در مورد خود صحبت کنید و بیشتر به نظرات دیگران علاقه مند باشید. برای انجام این کار، باید بر طرح ساخت انواع اولیه سوالات مسلط شوید . به عنوان مثال، شخصی به شما می‌گوید که دوست دارد آپارتمان خود را تزئین کند.

من دوست دارم آپارتمانم را تزئین کنم. I like decorating my flat.

به این فکر کنید که چه سوالاتی می توانید از این شخص بپرسید؟

چه موادی را بیشتر دوست دارید؟ What materials do you like the most?
در مورد دکور چیزی یاد گرفتی؟ Did you learn something about decor?
لطفاً بهترین کار خود را به من نشان دهید؟ Could you please show me your best work?
آیا دوست دارید در مسابقه دکوراتورها شرکت کنید؟ Would you like to take part in some decorators contest?

7. از کتاب درسی مخصوص استفاده می کنیم

راهنماهای توسعه گفتار شفاهی کمک خوبی برای هر زبان آموز انگلیسی است. آنها موضوعاتی برای صحبت کردن، ایده ها و عبارات جالب و عبارات جدیدی را به شما می دهند که می‌توان با موفقیت در هر مکالمه ای از آنها استفاده کرد. برای انتخاب یک کتاب درسی مناسب برای خود، نقد ما را بخوانید: “بهترین کتاب های یادگیری زبان انگلیسی“.

8. بهبود تلفظ

روی تلفظ خود کار کنید: اگر صداها را با هم مخلوط کنید یا آنها را به طور نامفهوم تلفظ کنید، احتمال درک شما بسیار کمتر است. آیا می‌خواهید درست صحبت کنید؟ از گفتار افرادی که واضح صحبت می‌کنند تقلید کنید. می‌توانید از معلم انگلیسی، گوینده بی بی سی، بازیگر مورد علاقه یا دوست انگلیسی زبان خود تقلید کنید. وقتی یاد بگیرید صداها را واضح تلفظ کنید، ترس شما از سوءتفاهم ناپدید می‌شود و از لهجه خود احساس خجالت نخواهید کرد.

9. ما درگیر شنیدن مدرن هستیم

گوش دادن به زبان انگلیسی نباید یکنواخت یا ترسناک باشد. می توانید با استفاده از پادکست های مدرن، سریال های صوتی و نمایش های رادیویی، درک شنیداری خود را از گفتار انگلیسی آموزش دهید. برخی از آنها برای یادگیری اقتباس شده اند، برخی دیگر حاوی عبارات محاوره ای مفید از گفتار واقعی و زنده از زبان مادری هستند.

حتی اگر وقت آزاد کمی برای مطالعه دارید، می‌توانید برنامه‌هایی را با پادکست، نمایش‌های رادیویی و نمایش‌های صوتی روی گوشی هوشمند خود نصب کنید. در راه رفتن به محل کار، در زمان استراحت ناهار، هنگام مسافرت، هنگام خرید و غیره به آنها گوش دهید. توصیه می‌کنیم چندین بار به همان ضبط گوش دهید. در صورت امکان می توانید بعد از گوینده تکرار کنید. این ترفند ساده مهارت شنیداری شما را بهبود می بخشد.

10. تماشای فیلم

چگونه با استفاده از فیلم ها به سرعت یاد بگیریم انگلیسی صحبت کنیم؟ ویدیوهایی را در مورد موضوعات مورد علاقه خود تماشا کنید، به نحوه و آنچه که زبان مادری می گویند گوش دهید و بعد از آنها تکرار کنید. به این ترتیب شما نه تنها به عبارات گفتاری تسلط خواهید داشت، بلکه می توانید با تقلید از شخصیت های ویدیو، بیان صحیح را نیز بیاموزید. بسیاری از ویدیوها برای افراد با سطوح مختلف مهارت زبان را می توان در مقاله بهترین سریال‌های زبان انگلیسی برای تماشا مشاهده کنید.

یکی از بهترین منابعی که احتمالاً می شناسید، پورتال فیلم های آموزشی از بهترین اساتید TED جهان است. برای دستورالعمل های مربوط به آن، پیشنهاد می کنیم از مقاله ما ” یادگیری زبان انگلیسی از TED ” استفاده کنید.

11. آهنگ بخوان

آهنگ های انگلیسی مورد علاقه می‌تواند به شما در بهبود مهارت های صحبت کردن کمک کند. متن آهنگی را که دوست دارید پیدا کنید و آن را در قطعات ضبط شده پخش کنید. به سخنان مجری گوش دهید و بعد از او شعر را تکرار کنید. سعی کنید سرعت سخنرانی تکنواز را دنبال کنید و در عین حال کلمات را تا حد امکان واضح تلفظ کنید.

مقاله پیشنهادی به شما  موثرترین راه برای صحبت کردن و فکر کردن به زبان انگلیسی

12. با صدای بلند بخوانیم و آنچه می خوانیم بازگو کنیم

خواندن با صدای بلند مانند گوش دادن به ویدیو و صدا عمل می کند، فقط در اینجا شما خودتان متن را می خوانید و آنچه را که خوانده اید بازگو می کنید. در نتیجه کلمات و عبارات جدید به خاطر سپرده می شوند.

13. صدای خود را ضبط کنید

یک موضوع کلی برای مکالمه، به عنوان مثال، داستانی درباره کتاب مورد علاقه خود انتخاب کنید. ضبط صدا را در تلفن هوشمند یا لپ تاپ خود روشن کنید و صدای خود را ضبط کنید. پس از آن، ضبط را روشن کنید و با دقت به آن گوش دهید. به زمان تردید، محل مکث، سرعت گفتار، تلفظ خوب و لحن صحیح توجه کنید.

معمولاً اولین ضبط‌ها برای زبان‌آموزان انگلیسی آزمونی برای افراد ضعیف نیست: اولاً ما عادت نداریم از بیرون خودمان را بشنویم و ثانیاً صحبت به زبان انگلیسی در مراحل اول یادگیری عجیب و نامفهوم به نظر می‌رسد. توصیه می‌کنیم ناامید نشوید. تصور کنید که این صدای شما نیست، بلکه یک دانش آموز خارجی است که واقعاً می خواهد انگلیسی یاد بگیرد. به او توصیه می کنید روی چه چیزی کار کند؟ پس از یک یا دو ماه، ورودی های اول و آخر را با هم مقایسه کنید: تفاوت قابل توجه خواهد بود و این به شما انگیزه می دهد تا در یادگیری زبان انگلیسی بیشتر بهره برداری کنید.

14. تا جایی که امکان دارد صحبت می کنیم

آیا آرزو دارید در اوقات فراغت خود انگلیسی صحبت کنید، اما دوستانتان نمی توانند از شما حمایت کنند؟ سعی کنید در Skills Club شرکت کنید – جلسات روزانه به صورت آنلاین برگزار می شود. این یک فرصت عالی برای تمرین زبان است: مطالعه گرامر و واژگان، انگلیسی تجاری، توسعه مهارت های شنیداری و گفتاری در قالب 20٪ تئوری و 80٪ عملی. در یک فضای آرام، موضوعات جدیدی را یاد خواهید گرفت و بلافاصله آنها را در سخنرانی خود به کار خواهید برد. هرچه بیشتر به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنید، زودتر به تسلط خواهید رسید.

15. یافتن شریک زندگی

آیا عضویت در یک باشگاه تناسب اندام را خریده اید اما بعد از چند ماه آن را ترک کرده اید؟ آیا تصمیم به یادگیری گیتار گرفته اید، اما اشتیاق شما کم شده و به چیز جدیدی روی آورده اید؟ شاید شما به سادگی فاقد انگیزه و حمایت هستید. شما به فردی نیاز دارید که از تمایل شما برای یادگیری زبان انگلیسی حمایت کند. سعی کنید دوستی پیدا کنید که با شما به دوره‌ها و کلوپ‌های مکالمه برود، درباره موضوعات مختلف چت کند و از هر راه ممکن برای ادامه یادگیری به شما انگیزه دهد.

16. ما نظریه پردازی نمی کنیم

یادگیری سریع زبان انگلیسی گفتاری تنها از طریق تمرین امکان پذیر است. تئوری به تنهایی کافی نیست: مهم نیست که چقدر نکات مفیدی را در مورد نحوه شروع صحبت کردن به زبان انگلیسی بخوانید، تا زمانی که شروع به عملی کردن همه نکات نکنید، زبان به شما داده نخواهد شد. آره خودت میدونی هر کاری که متعهد می شوید، خواه رانندگی، آشپزی یا یوگا در بانوج، بدون تمرین، دستورالعمل های نظری به کاغذ باطله تبدیل می‌شوند.

امروز شما یک راهنمای عملی در مورد نحوه یادگیری صحبت کردن به زبان انگلیسی دریافت کردید. امیدواریم نه تنها نکات ما را با دقت بخوانید، بلکه شروع به اجرای آنها نیز کنید.

5/5 - (5 امتیاز)