فروشگاه کتاب زبان انتشارات دهکده زبان

اهمیت داشتن یک برنامه روزانه برای مدیریت زمان

اهمیت داشتن یک برنامه روزانه برای مدیریت زمان

ما بیشتر از آن چیزی که فکر می‌کنیم وقت آزاد داریم، شاید این جمله را زیاد شنیده باشید اما نادیده گرفته باشید فقط نیاز به یک برنامه روزانه برای مدیریت زمان داریم. در واقع، همه افراد 24 ساعت شبانه روز یکسان دارند، اما کاری که شما هر روز انجام می‌دهید، حتی برای چند ساعت، چیزی است که یک فرد موفق را از دیگران متمایز می‌کند، زیرا کارهای ساده‌ای که در برنامه روزانه خود انجام می‌‎دهید، به مرور زمان نتایج را نشان خواهند داد. شما را از دیگران متمایز کند در واقع، من متوجه می‌شوم که ما خیلی بیشتر از زمان نیاز داریم، اما ما تمایل داریم فکر کنیم که زمان کمتری داریم، اما در واقع، زمان ما بسیار انعطاف پذیر است و زمانی که یک موقعیت اضطراری در زندگی ما رخ می‌دهد، این را کشف می‌کنیم. درک کنید که چقدر آسان است که اولویت‌ها را در برنامه روزانه خود تغییر دهید، به عنوان مثال اگر در طول طوفان درختی روی خانه شما بیفتد، ناگهان باید با برنامه شلوغ خود کنار بیایید و به سرعت فعالیت‌های غیر ضروری را کنار بگذارید و روی آنچه که وجود دارد تمرکز کنید. واقعا مهم است که خانه خود را تعمیر کنید!

وقتی در مورد سهولت صحبت می‌کنیم، به معنای توانایی ما برای ایجاد آن تغییر است. ضرورت، به ویژه در عادات شخصی ما تغییر را دیکته می‌کند. افراد موفق به برنامه‌های منظمی وابسته هستند که به آنها کمک می‌کند تا سازمان یافته و موفق باشند. اگر شروع به یادگیری یک زبان جدید می‌کنید، برای رسیدن به تسلط به یک استراتژی قوی برای پیروی نیاز دارید، و به برنامه‌ای نیاز دارید که به شما کمک کند آن استراتژی را سازماندهی و اجرا کنید و درس‌ها و تمرین‌های خود را سازماندهی کنید پس در ابتدا باید یادبگیریم چگونه برنامه مطالعاتی شخصی بسازیم.

در این مقاله در مورد مهم ترین نکات برنامه روزانه برای مدیریت زمان و نحوه انتخاب برنامه مناسب و پایبندی به آن صحبت خواهیم کرد. اگر شما هم از جمله کسانی هستید که در پیدا کردن زمان برای پایبندی به برنامه یادگیری زبان مشکل دارید، ما را دنبال کنید.

 

یادگیری یک زبان جدید چقدر برای شما مهم است؟

اکثر مردم می‌گویند که زمان کافی برای رسیدن به چیزی در زندگی خود ندارند، اما بحث این است که آیا این کار برای شما در اولویت است یا خیر، مثلاً باید بخوریم، بخوابیم، کار کنیم و … برای ما ضروری هستند، بنابراین زمان زیادی را به آنها اختصاص می‌دهیم، اما در مورد بقیه روز چطور؟ کاری که در آن ساعات انجام می‌دهیم همان چیزی است که اهمیت آنها را برای ما نشان می‌دهد.

مقاله پیشنهادی به شما  آشنایی با آزمون GRE و مزایای آن

اگر می‌خواهید بفهمید که چگونه برنامه‌ای برای یادگیری یک زبان جدید سازماندهی کنید، اولین قدم این است که بفهمید آیا این برای شما در اولویت است یا خیر. آیا در حال یادگیری زبان جدیدی برای خودنمایی هستید؟ یا به طور جدی به دنبال رسیدن به تسلط برای ارتقای شغلی هستید؟ یا سفری در آینده به کشوری دارید و فکر می‌کنید صحبت کردن به زبان محلی آن را لذت بخش تر می‌کند. لازم قبل از شروع مشکلات یادگیری زبان را هم مطالعه کنید. در هر صورت، شما باید تعیین کنید که یادگیری این زبان چقدر برای شما مهم است. پس از انجام این کار، باید به برنامه روزانه خود نگاه کنید و ببینید چه زمانی می‌توانید بین 20 تا 30 دقیقه برای مطالعه اختصاص دهید. 20 تا 30 دقیقه حداقل است. شما باید هر روز مطالعه کنید تا پیشرفت واضحی در جهت روانی داشته باشید. صرف چندین ساعت در طول برنامه روزانه خود برای رسیدن به اهداف یادگیری زبان به این معنی است که شما حداکثر به دو ساعت و نیم در هفته نیاز خواهید داشت. هنگامی که متوجه شدید که در هفته 168 ساعت وجود دارد، یافتن 2.5 ساعت چندان دشوار به نظر نمی رسد.

 

بهترین زمان برای مطالعه زبان چه زمانی است؟

زمان ایده آل برای مطالعه زمانی است که ذهن شما تازه و آماده یادگیری باشد، در واقع دوره‌هایی وجود دارد که مغز شما برای کسب دانش جدید بازتر است که بین ساعت 10 صبح تا 2 بعد از ظهر و بین 4 تا 10 بعد از ظهر است. طبق مطالعات متعدد، این به این دلیل است که ریتم شبانه روزی این است که لحظاتی در روز را به ما می‌دهد که در اوج عملکرد کار می‌کنیم.

به خاطر داشته باشید که هر کس ریتم متفاوتی دارد، بنابراین نکته کلیدی در اینجا این است که به بدن خود گوش دهید. زمان‌های مختلفی را برای مطالعه در طول روز امتحان کنید و ببینید که تلاش‌های شما چقدر موفقیت آمیز است. از طریق آزمایش، زمان مناسب برای زبان خود را پیدا خواهید کرد.

مقاله پیشنهادی به شما  بهترین راه برای آموزش زبان دوم به کودکان (زیر شش سال) چیست؟

اگر برنامه شما به دلیل فشارهای کاری کمی آشفته است، ممکن است لازم باشد از قبل ذهن خود را “ریستارت” کنید. مثلاً فرض کنید که کار شما انرژی زیادی را مصرف می‌کند. شما از ساعت 8 صبح بدون وقفه تا ساعت 5 کار می‌کنید. بعد از ظهر، بنابراین تا ساعت 5 بعدازظهر قطعاً از نظر ذهنی خسته خواهید شد. اما خوشبختانه، کارهایی وجود دارد که می توانید برای “ریستارت” ذهن خود انجام دهید. برای مثال، می‌توانید یک چرت کوتاه، مدیتیشن یا رفتن به باشگاه ورزشی انجام دهید. ورزش به شما کمک می‌کند تاثیر بسزایی در کاهش استرس و پاکسازی ذهن دارد و شما را سرحال و آماده برای درس های زبان می‌کند. البته اگر در مورد تاثیر زبان انگلیسی در انتخاب شغل بیشتر بدانید حتما وقت کافی برای مطالع زبان خواهید گذاشت.

مطمئناً وقتی زمان خاصی از روز را دارید که در آن به مطالعه و تمرین زبان مقصد خود می‌پردازید، می‌دانید که این ساعت از روز برای این امر تعیین شده است و در این صورت از اتلاف وقت و نگرانی در مورد دانستن زمان و چگونگی آن خلاص خواهید شد. شما زمان مناسبی را برای آن پیدا خواهید کرد، زمانی که بدانید مثلاً روی درس زبان کار خواهید کرد. برنامه یادگیری زبان نیز به یک کار لذت بخش تبدیل می‌شود.

 

اهمیت حذف حواس پرتی در حین یادگیری

آیا می‌دانستید پس از حواس پرتی، تمرکز مجدد روی یک کار به طور متوسط ​​۲۳ دقیقه طول می‌کشد؟ برای بهترین نتیجه، به 30 دقیقه زمان بدون وقفه نیاز دارید تا دوباره روی تمرین یادگیری زبان جدید تمرکز کنید، بنابراین اعلان‌های تلفن خود را خاموش کنید، در را ببندید و تمام تمرکز خود را بر روی هدف خود برای دستیابی به تسلط در این جلسات مطالعه قرار دهید.

نکاتی برای یافتن زمان بیشتر برای تمرین یک زبان خارجی

  1. مطالعه در مسیر: اگر مجبور هستید سوار قطار یا اتوبوس شوید یا برای کار با هواپیما زیاد سفر می‌کنید، قطعا زمان زیادی برای خواندن درس های یادگیری زبان وجود خواهد داشت، اما از مطالعه در حین رانندگی خودداری کنید زیرا این کار را انجام خواهید داد. نمی‌توانید آنقدر که باید تمرکز کنید، که اینطور نیست. کاملاً بی خطر است.
  2. مطالعه در باشگاه: اگر در حال ورزش هستید، می‌توانید در حالی که روی تردمیل هستید در حین انجام تمرینات هوازی، به یک درس زبان جدید گوش دهید، سپس در حالی که در حال ورزش هستید می‌توانید به موسیقی زبان خارجی که در حال یادگیری آن هستید گوش دهید. به یاد داشته باشید که تلاش برای غوطه ور شدن در تمام جنبه‌های زبان مهم است قبلا در مقاله‌ای یادگیری زبان انگلیسی در هنگام ورزش را آموزش داده‌ایم پس حتما مطالعه کنید.
  3. از برخی ترفندها استفاده کنید: با تنظیم زبان تلفن، رایانه و ایمیل خود به زبان خارجی که در حال یادگیری آن هستید می‌توانید در طول روز به یادگیری ادامه دهید. همچنین سعی کنید همه چیز را در خانه به زبانی که می‌خواهید یاد بگیرید برچسب بزنید. بر روی آن برچسب بزنید و هر بار که از آن استفاده می‌کنید ترجمه آن را به خاطر خواهید آورد.همچنین زبان سایت‌های شبکه‌های اجتماعی خود را تغییر دهید. اگر هر روز مدت زمان زیادی را در شبکه‌های اجتماعی سپری کنید، در عین حال از سود و سرگرمی لذت خواهید برد.
مقاله پیشنهادی به شما  نحوه یادگیری زبان انگلیسی روان با 16 نکته ساده

در نهایت، من متوجه شدم که بهترین راه برای یادگیری موفقیت آمیز یک زبان این است که آن را به عنوان چیزی که می‌توانید به آن دست یابید، نگاه کنید، نه “وظیفه” دیگری که باید هر روز آن را انجام دهید در ابتدا دلایل مهم یادگیری زبان را بدانید و بعد هدف گذاری کنید و شروع به مطالعه. این یک تعدیل کوچک در طرز فکر شما است، اما مهم است. هر چه بیشتر مراقب باشید و تمایل بیشتری برای یافتن لحظات داشته باشید… هرچه بیشتر صحبت کردن به زبانی را که هر روز یاد می‌گیرید تمرین کنید، احتمال پیشرفت شما در جهت اهداف خود در یادگیری آن زبان بیشتر می‌شود.

اگر می‌خواهید به سرعت به یک زبان خارجی تسلط پیدا کنید، باید از برنامه‌هایی که بر ترجمه و حفظ کردن تمرکز دارند دوری کنید.

5/5 - (5 امتیاز)