فروشگاه کتاب زبان انتشارات دهکده زبان

چگونه برنامه مطالعاتی شخصی بسازیم

برنامه مطالعاتی

به نظر می‌رسد که مطالعه به تنهایی مفید است. شما نیازی به پرداخت هزینه به معلم ندارید، شما هر زمان و هر طور که می‌خواهید مطالعه می‌کنید. اما بعد معلوم می‌شود که هیچ نتیجه‌ای وجود ندارد. این اتفاق می‌افتد زیرا برنامه درسی وجود ندارد. چگونه و چرا آن را به گونه‌ای تنظیم کنیم که مفید باشد، مراحل و تکنیک‌های موجود در این مطلب را تجزیه و تحلیل می‌کنیم. در طول مسیر یادگیری حتما به منابع آموزشی بخصوص کتاب های زبان دارید، که می‌توانید از دهکده زبان بهترین انتشارات کتاب زبان آنها را تهیه کنید.

 

چرا به برنامه درسی نیاز دارید؟

اول از همه، مفید است. یادگیری مستقل مهارت مهمی است که نه تنها به دستیابی به نتایج کمک می‌کند، بلکه مهارت‌های شما را نیز بهبود می‌بخشد: مدیریت زمان را یاد خواهید گرفت و نظم و انضباط خود را تقویت خواهید کرد. چنین مهارت‌هایی نه تنها در طول آموزش مفید خواهد بود. هنگام درخواست برای دانشگاه یا جستجوی کار می‌توانید با خیال راحت آنها را به رزومه خود اضافه کنید.

دوم اینکه، ایجاد یک برنامه مطالعه به شما امکان می‌دهد ببینید زمان خود را چگونه می‌گذرانید: چقدر زمان را به کلاس‌ها، تکالیف، آماده شدن برای آزمون‌ها و همچنین مشاهده و مطالعه اطلاعات اختصاص می‌دهید. با یک برنامه مطالعه، یاد خواهید گرفت که برنامه خود را اولویت‌بندی کنید.

سوم اینکه، متوجه خواهید شد که چگونه و چه زمانی به هدف خود خواهید رسید. به عنوان مثال، شما می‌خواهید در تافل شرکت کنید. مطالعه خود به خود انگلیسی و خواندن مقالات در مورد این آزمون کارساز نخواهد بود. مطالعه ویژگی‌های امتحان، بهبود دایره لغات، تمرین مهارت‌های نوشتاری و درک نقاط قوت و ضعف خود در زبان انگلیسی بسیار مهم است. این کار به زمان و کار زیادی نیاز دارد. بنابراین در اینجا شما قطعا به یک برنامه گام به گام با نقاط بازرسی نیاز دارید تا امتحان را به خوبی پشت سر بگذارید.

مقاله پیشنهادی به شما  مشکلات یادگیری زبان

برنامه مطالعاتی انگلیسی

8 مرحله برای یک برنامه مطالعه شخصی

بدون کلاس خسته کننده با معلمی که حسی برای شما ندارد. در اینجا شما باید بر اساس اهداف، ترجیحات و قالبی که مطالعه در آن برای شما راحت است، بسازید.

 1. هدف یادگیری خود را مشخص کنید: اهداف یادگیری واضح و مشخصی را برای خود تعیین کنید. به عنوان مثال، امتحان زبان را قبول کنید، وارد دانشگاهی در ایالات متحده شوید یا به سادگی به سطح پیشرفته بروید.
 2. نقاط قوت و ضعف خود را ارزیابی کنید: مشخص کنید که در چه چیزی خوب هستید و چه چیزی نیاز به کار بیشتری دارد. این به شما کمک می کند تا تلاش خود را بر روی آنچه برای موفقیت شما مهم است متمرکز کنید. به عنوان مثال، زبان انگلیسی را خوب نمی‌فهمید، اما به سرعت می‌خوانید و ایده‌های متن را در لحظه درک می‌کنید. سپس گوش دادن خود را تمرین کنید و زمان بیشتری را در برنامه خود به آن اختصاص دهید.
 3. عادات خود را بشناسید: ممکن است بلافاصله متوجه نشوید که قبل از ناهار فعالیت مغزی سختی دارید و بعد از شام تبدیل به انیشتین می‌شوید. عادات مطالعه فعلی و سبک یادگیری خود را تجزیه و تحلیل کنید. آیا می‌توانید یک یا دو بار در هفته برای مدت طولانی ورزش کنید یا هر روز به مدت 30 دقیقه راحت تر ورزش کنید.
 4. اهداف را به اهداف فرعی تقسیم کنید: اهداف یادگیری بزرگ را به مراحل کوچکتر و قابل دستیابی تقسیم کنید. این به فرآیند یادگیری قابل کنترل تر و انگیزه بخش تر کمک می‌کند. به عنوان مثال، اگر برای تافل آماده می شوید، ابتدا ساختار آزمون، تعداد قسمت های آن و هر کدام از آنها چقدر زمان نیاز دارد را مطالعه کنید. برای هر مرحله به طور جداگانه آماده شوید، تکنیک‌های اضافی را بیاموزید که به شما کمک می‌کند زمان به دست آورید. البته، فراموش نکنید که برای تمرین هر بخش، شمارش نتایج و رفع اشتباهات، زمانی را در برنامه خود لحاظ کنید.
 5. تعیین منابع و ضرب الاجل: برنامه یادگیری عمیق خود را به فواصل زمانی تقسیم کنید و منابع لازم را برای هر کار مشخص کنید. کاوش کنید که چه کتاب‌های درسی، دوره‌های آنلاین، مقالات، ویدیوها و کمک‌های دیگران به شما در دستیابی به اهدافتان کمک می‌کند.
 6. انعطاف پذیر باشید: گاهی اوقات ممکن است برنامه ها به دلیل شرایط پیش بینی نشده یا فرصت‌های جدید تغییر کنند. آماده باشید تا در صورت نیاز تغییراتی در برنامه مطالعه خود ایجاد کنید.
 7. پیشرفت خود را ارزیابی کنید: پیشرفت خود را به طور منظم کنترل کنید و ارزیابی کنید که چه چیزی خوب کار می‌کند و چه چیزی می تواند بهبود یابد. این به شما کمک می‌کند با انگیزه و در مسیر رسیدن به اهداف تحصیلی خود بمانید.
 8. سازگار باشید: برنامه درسی مستلزم تعهد و تعهد است. سعی کنید در رسیدن به اهداف تحصیلی خود پیگیر باشید. برای خود یادآوری تنظیم کنید، یک ردیاب وظیفه در Notion یا Trello ایجاد کنید، ابزارها را در طول کلاس‌ها خاموش کنید تا حواس شما پرت نشود. نکته اصلی این است که شروع کنید و سپس به یک عادت تبدیل می‌شود.
مقاله پیشنهادی به شما  بهترین راه برای یادگیری زبان در خانه از ابتدا

 

تکنیک های آموزشی اضافی

برنامه درسی تنظیم شده است. بعدش چی؟ می‌توانید بنشینید و شروع به مطالعه کنید. اما آیا واقعاً برنامه من جواب می‌دهد و آیا به هدفم می‌رسم؟ در اینجا چند نکته ساده دیگر برای کمک به خودآموزی آورده شده است.

 • مشاوره: اگر در مورد برنامه تحصیلی خود شک دارید، از کسی که به آن اعتماد دارید مشاوره بگیرید: یک معلم دانشگاه، یک همکار که همیشه موفق به انجام همه کارها می شود، یک دوست با کسب و کار خودش: برنامه درسی خود را نشان دهید، بپرسید چه چیزی گیج کننده است و آیا حتی واقعی به نظر می‌رسد.
 • مطالب به قول خودتان: آیا فکر می‌کنید همه چیز را یاد گرفته‌اید؟ بیایید بررسی کنیم. در عمل، آزمودن مطالبی که آموخته‌اید آسان است: همه چیز را در یادداشت‌های خود به زبان خودتان بنویسید یا همه چیز را به صورت شفاهی برای مادرتان در آشپزخانه بازگو کنید، گویی همه چیز را برای یک کودک پنج ساله توضیح می‌دهید.
 • تکرار چرخه‌ای: از تکنیک تکرار و بازاندیشی مطالب استفاده کنید. پس از مطالعه برای اولین بار، پس از مدتی به مطالب برگردید تا آن را در حافظه خود تثبیت کنید.

همه ما متفاوت هستیم. از آزمایش کردن نترسید، تغییراتی ایجاد کنید و مطالعات خود را متناسب با خودتان تنظیم کنید. بنابراین شما رویکردی را پیدا خواهید کرد که از آن نه تنها نتیجه، بلکه لذت نیز خواهید داشت.

5/5 - (5 امتیاز)