فروشگاه کتاب زبان انتشارات دهکده زبان

بررسی روش های تدریس زبان انگلیسی

بررسی روش های تدریس زبان انگلیسی

مطالعات متعدد ثابت می کند که هیچ “بهترین” روشی برای آموزش زبان انگلیسی وجود ندارد. علاوه بر این، همیشه ممکن یا مناسب نیست که روش یکسانی را برای همه دانش‌آموزان اعمال کنیم. به هر حال، افراد مختلف اهداف و نیازهای یادگیری متفاوتی دارند. اگر معلمی چندین روش را انتخاب کند که متناسب با سبک تدریس شخصی او باشد، لذت بسیار بیشتری از تدریس دروس خواهد برد و مهمتر از همه، می تواند دانش آموزان را به موضوع علاقه مند کند. ارزش مطالعه، حداقل در تئوری، توصیف هر رویکرد را دارد.

 

روش های ارتباطی آموزش زبان انگلیسی

این روش در دهه 1980 در پاسخ به تقاضای رو به رشد برای خدمات آموزشگاه زبان به وجود آمد. زبان شناسان و روش شناسان شروع به جستجوی روش های جدیدی برای آموزش زبان انگلیسی کردند که به دانش آموزان اجازه می دهد از مهارت های کسب شده در موقعیت های زندگی روزمره استفاده کنند. قبلاً هنگام تدریس یک زبان خارجی به مؤلفه دستوری توجه می شد و نه به توسعه مهارت های ارتباطی. از این گذشته، زبان بیشتر برای برقراری ارتباط بین مردم از کشورها و فرهنگ های مختلف استفاده می شود.

هدف اصلی روش ارتباطی این است که دانش آموزان را برای برقراری ارتباط با اطمینان در موقعیت های مختلف زندگی روزمره آماده کند. مهارت های گفتاری با انجام تمرین های تکراری و بازتولید دیالوگ بین دانش آموزان تقویت می شود. می توان گفت که ارتباط خود هم هدف است و هم وسیله ای برای یادگیری. به طور کلی کلاس های حظوری همیشه برای یادگیری انتخاب مناسبی بوده در مقاله 7 مزیت کلاس درس حضوری نکات مهمی در این باره بیان کرده ایم.

 

درس نمونه

هنگام استفاده از رویکرد ارتباطی برای آموزش زبان انگلیسی، تعامل بین دانش آموزان نقش اصلی را ایفا می کند. در دروس سنتی، معلم مسلط است و دانش آموزان از طریق گوش دادن غیرفعال یاد می گیرند. در کلاس هایی که با روش ارتباطی برگزار می شود، توجه معلم بر تحریک تعامل بین دانش آموزان متمرکز است. واداشتن همکلاسی ها (حتی آنهایی که همدیگر را می شناسند) به زبان انگلیسی دشوار است. معلم می تواند یک استراتژی یادگیری مشارکتی را انتخاب کند: وظایف را نه به صورت فردی، بلکه به گروه های رقابتی محول کند. اهداف باید به گونه ای باشد که موفقیت به مشارکت هر یک از اعضای تیم بستگی داشته باشد. یک مثال گویا که برای دانش‌آموزان و بزرگسالان مسن‌تر مناسب است: یک فیلمنامه تولیدی تهیه کنید و آن را اجرا کنید. این تمرین ها شامل همه می شود، نه فقط اقلیتی از دانش آموزان فعال.

معلم نباید فراموش کند که هر دانش آموز نیازها، سطح توانایی و علایق شخصی دارد. بنابراین، زمان باید صرف ایجاد وظایف متنوعی شود که حتی کسانی را که اغلب خجالتی هستند، تشویق به صحبت کردن یا شرکت فعال در فعالیت ها کند.

 

روش شنیداری زبانی آموزش زبان انگلیسی به بزرگسالان و کودکان

روش شنوایی زبانی در اواخر دهه 1950 در ایالات متحده ظاهر شد. در طول جنگ جهانی دوم، ارتش ایالات متحده با مشکلات زبانی در کشورهای غیر انگلیسی زبان مواجه شد. بنابراین، زبان شناسان برنامه ای از دوره های کوتاه را برای آموزش مهارت های اساسی مکالمه ایجاد کرده اند. در ابتدا روش آموزش زبان انگلیسی “برنامه آموزشی تخصصی ارتش” نامیده می شد. مفهوم اساسی اساساً برخلاف روش‌های آموزشی سنتی دستور زبان بود که در آن زمان رایج بود.

مهم! رویکرد شنیداری زبان بر گوش دادن و صحبت کردن متمرکز است. حداقل زمان برای نوشتن و خواندن اختصاص داده شده است. بسیاری از اساتید در حال حاضر به تاثیر پادکست در یادگیری زبان انگلیسی اعتقاد زیادی پیدا کرده اند پس از پادکست ها قافل نشوید.
مانند هر روش دیگری، این روش زمانی مورد انتقاد قرار گرفت که معلمان تصمیم گرفتند از آن به طور جداگانه استفاده کنند. آموزش می تواند بر اساس یک روش برای مدت زمان محدودی باشد. آموزش تنها دو مهارت، به ویژه در درازمدت، یک پیشنهاد بازنده است. با این وجود، حامیان روش شنوایی زبانی آموزش زبان انگلیسی به مزایای زیر توجه دارند:

  • دانش آموزان از همان درس اول صحبت کردن و شنیدن را تمرین می کنند.
  • این تکنیک به شما امکان می دهد تلفظ صحیح را توسعه دهید.
  • تحریک مشارکت در درس بدون تلاش زیاد از طرف معلم.

 

توسعه واژگان بصری

اما وجود کاستی ها را نمی توان انکار کرد. توجه اصلی معلم به ارائه جنبه های آوایی زبان است. دانش‌آموزان فقط می‌توانند ساده‌ترین عناصر ساختاری گرامر را با گوش فرا بگیرند. درک جملات شرطی و زمان نامعین آینده با تکرار مکانیکی عبارات آماده شده بسیار دشوار است.

مقاله پیشنهادی به شما  آماده شدن برای سفر به یک کشور انگلیسی زبان

این تکنیک در دوره های ویژه آموزش داده می شود. مرحله اولیه یادگیری محدود به شیوه صوتی-زبانی و اشاره ای-بصری ارائه مطالب است. دانش آموزان از طریق تکرار، حفظ کردن و تقلید شروع به تشخیص و تمایز بین الگوهای اصلی گفتار می کنند. در ابتدا اطلاعات فقط به صورت شفاهی ارائه می شود. بعداً، دانش‌آموزان به بازنمودهای کتبی الگوهای صوتی حفظ شده می‌روند. مطالبی که در روش شنیداری زبان آموخته می‌شود می‌تواند برای ادامه تحصیل دانش‌آموزان با استفاده از هر فناوری مدرن دیگر آموزش زبان انگلیسی مفید باشد. این روش بسیار مشابه یادگیری زبان انگلیسی در رسانه است.

 

روش دو زبانه

روش دوزبانه آموزش زبان انگلیسی بین سالهای 1967 و 1972 توسعه یافت. بیشتر روش ها بر این واقعیت استوار است که زبان مادری دانش آموز فقط در یادگیری زبان انگلیسی اختلال ایجاد می کند. اما حامیان رویکرد دو زبانه استدلال می کنند که زبان مادری ابزاری ضروری برای دستیابی به سطح حرفه ای مهارت در یک زبان خارجی است. این روش به ویژه هنگام آموزش زبان انگلیسی به دانش‌آموزان و بزرگسالان مسن‌تر مؤثر است.

رویکرد دو زبانه، توضیح حتی کلمات پیچیده و قواعد دستور زبان را آسان می کند. با روش‌های دیگر، دانش‌آموزان باید صدها بار جملات نامفهوم را تکرار کنند، نتیجه‌گیری کنند (نه همیشه درست)، و بارها و بارها اشتباه کنند. روند یادگیری یک قانون می تواند 2-3 هفته طول بکشد. بر اساس روش دوزبانه، معلم فقط باید یک بار نظریه را به زبان مادری دانش آموزان توضیح دهد و سپس مطالب را در عمل تمرین کند. زمانی که در این راه صرفه جویی می شود فرصت های یادگیری جدیدی را باز می کند.

معلمی که روش دوزبانه آموزش زبان انگلیسی را انتخاب کرده است در دروس از سه “P” استفاده می کند: ارائه، تمرین، تولید. هر درس باید شامل سه مرحله ذکر شده در بالا باشد. ابتدا معلم باید مطالب را ارائه کند. سپس دانش آموزان زیر نظر و کمک معلم تمرین می کنند. در پایان درس، از دانش آموزان انتظار می رود که به طور مستقل بر اساس دانش جدیدی که به دست آورده اند، چیز جدیدی تولید کنند. این می تواند مقاله ای باشد که با استفاده از زمانی که یاد گرفته اید آماده شده است.

مانند هر رویکرد دیگری، روش دوزبانه آموزش زبان انگلیسی در معرض انتقاد است. ابتدا معلم باید مطالب را هم به زبان مادری دانش آموزان و هم به زبان مقصد بداند. ثانیاً، دانش‌آموزانی که هرگز با استفاده از روش‌های دیگر مطالعه نکرده‌اند، ممکن است این عادت را ایجاد کنند که سعی کنند همه چیز را در ذهن خود ترجمه کنند. اما از آنجایی که زبان چیزی بیش از جایگزینی یک سری از صداها با سری دیگر است، نه تنها ترجمه مهم است، بلکه قادر به تشکیل ساختارهای واژگانی از ابتدا نیز می باشد.

 

روش های بازی آموزش زبان انگلیسی در مدرسه و مهدکودک

تشریح قواعد دستوری برای دانش‌آموزان و خردسالان یکی از سخت‌ترین وظایف معلم است. توصیف ساختارهای واژگانی باعث می شود حتی یادگیرندگان بزرگسال به سرعت علاقه و انگیزه خود را از دست بدهند. بی جهت نیست که روانشناسان و معلمان با تجربه زیاد معتقدند که روش های موثر آموزش زبان انگلیسی شامل بازی است. در ابتدا باید با همین روش ها ایجاد اشتیاق در کودکان برای یادگیری زبان انگلیسی کرد.

یادگیری یک زبان خارجی نیازمند تلاش ذهنی زیاد و تمرین مداوم کودک است. تنها فعالیت تکراری که خسته کننده نمی شود، بازی است. فعالیت های بازی که به درستی طراحی شده اند به دانش آموزان اجازه می دهد تا مهارت های گوش دادن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن را بدون اینکه متوجه شوند تمرین کنند. عیب روش بازی این است که زمان زیادی برای سازماندهی آموزش زبان انگلیسی صرف می شود. معلم باید چنین بازی را آماده کند تا بچه ها واقعاً علاقه مند شوند ، وظایف را با لذت انجام دهند ، اما در عین حال از تمرین مهارت های خود منحرف نشوند.

 

روش های پروژه محور آموزش زبان انگلیسی

این رویکرد برای کار با بزرگسالان، دانش آموزان راهنمایی و دبیرستان استفاده می شود. معلم باید درک کند که این یکی از روش های آموزش زبان انگلیسی است، نمی توان از آن به عنوان تنها روش استفاده کرد.

مقاله پیشنهادی به شما  یادگیری زبان انگلیسی رو از کجا شروع کنیم؟

از هر مبحثی که در برنامه مشخص شده است، لازم است یک مسئله شرطی تشکیل شود که از دانش آموزان خواسته می شود آن را حل کنند. برای مثال، هنگام توضیح موضوع زمان آینده، ممکن است از دانش‌آموزان بخواهید که ارائه‌ای در مورد اینکه یک خانه متوسط ​​در ۱۰۰ سال آینده چگونه خواهد بود، آماده کنند.

معلمی که یک فناوری پروژه محور را برای آموزش زبان انگلیسی انتخاب کرده است، نقش راهنما را بر عهده می گیرد، نه مربی، و به هر دانش آموز اجازه می دهد تا با سرعت خود کار کند. مسئولیت نتیجه مستقیماً بر عهده دانش آموزان است زیرا محتوای پروژه و حتی روش اجرا توسط خود دانش آموزان تعیین می شود. برخی می توانند مدل خانه بسازند، برخی دیگر می توانند مدل کارتونی بسازند. در فرآیند اجرا، دانش آموزان می توانند نه تنها دانش خود را در مورد یک موضوع معین بهبود بخشند، بلکه می توانند مهارت های دیگر را نیز تمرین کنند.

 

CLIL – یادگیری یکپارچه موضوع و زبان

مخفف CLIL مخفف Content and Language Integrated Learning است. این یک روش جدید در آموزش زبان انگلیسی است که اغلب در مدارس بین المللی مدرن استفاده می شود. دانش آموزان نه تنها در یک درس جداگانه زبان دوم را یاد می گیرند، بلکه با موضوع جدیدی مانند طراحی، ریاضیات نیز آشنا می شوند. بنابراین، CLIL اغلب در مدارسی استفاده می شود که در آن فرزندان دیپلمات ها و خارجی هایی که به زبان های مختلف صحبت می کنند، تحصیل می کنند. انگلیسی به عنوان زبان اصلی و جهانی انتخاب شده است. موفقیت این فناوری برای آموزش زبان انگلیسی مستقیماً به میزان ادغام زبان در هر جنبه از آموزش بستگی دارد. اگر معلم حتی روسی بلد نباشد بهتر است. برای دانش آموزان (یا والدین آنها)، این رویکرد می تواند پرهزینه باشد. از این گذشته، مدرسه باید معلمان موضوعی را پیدا کند که انگلیسی را کاملاً بدانند و همچنین بتوانند همان موضوع را با کلمات مختلف توضیح دهند.

زمانی که معلمی که فن‌آوری‌ها و روش‌های آموزش زبان انگلیسی را مطالعه کرده است، شروع به تدریس فیزیک یا شیمی کند، ممکن است مشکلات ایجاد شود. در این مورد، دانش آموزان می توانند یک زبان خارجی را کاملاً خوب بدانند، اما در موضوعات اضافی “شنا” کنند.

 

داستان سرایی: فناوری مدرن برای آموزش زبان انگلیسی

هدف قصه گویی کار با دانش آموزان دبستانی است. با ساختن داستان، دانش آموزان می توانند مسائل را به شیوه ای جالب حل کنند و با درک مطالب، خلاقیت خود را توسعه دهند.

تکنیک قصه گویی یکی از موثرترین راهبردهای آموزشی است. مزایای اصلی فناوری برای آموزش زبان انگلیسی از طریق داستان سرایی:

  1. افزایش انگیزه؛
  2. مشارکت فعال دانش آموزان در فرآیند؛
  3. افزایش پتانسیل خلاق؛
  4. ایجاد همکاری بین کودکان؛
  5. تمرکز بر گرامر و واژگان؛

قصه گویی دانش آموزان را به مشارکت فعال در ساختن سناریو تشویق می کند. دانش‌آموزان احساس می‌کنند که می‌توانند تأثیر بسزایی در شکل‌گیری طرح و پایان داستان داشته باشند.

روش مدرن آموزش زبان انگلیسی کمکی است اما در هر درس می توان از آن استفاده کرد. به عنوان مثال، پس از مطالعه مصدرها و واژگان ساده مربوط به حیوانات، می توانید پیشنهاد دهید که یک افسانه کوتاه درباره یک مزرعه بنویسید. معلم خط اول طرح را دیکته می کند یا روی تخته می نویسد. جمله آخر باید باز باشد و انگیزه ای برای ادامه دادن باشد. سپس باید از دانش آموزان دعوت کنید تا طرح را توسعه دهند. کودکان بسته به سطح دانش خود می توانند ایده ها را در دفتر یادداشت کنند یا به صورت شفاهی ارائه کنند. گزینه دیگر: طرح “در امتداد زنجیره” را ادامه دهید. هر دانش آموز یک جمله اضافه می کند و در نتیجه یک داستان کامل (شاید با غیرمنتظره ترین پایان) می شود. داستان سرایی یک تکنیک عالی برای تثبیت دانش و تمرین مهارت های گفتاری و نوشتاری است.

 

یادگیری شخصی: روشی اثبات شده برای آموزش زبان انگلیسی

در سرتاسر جهان، رویکرد شخصی‌سازی شده برای آموزش ارزش بیشتری دارد. مردم همیشه مایلند طبق برنامه ای که با در نظر گرفتن نیازها و اهداف شخصی دانش آموز تهیه شده است، برای آموزش هزینه بیشتری بپردازند. معلمی که به صورت شخصی با دانش آموزان کار می کند باید تکنیک های مختلف روش شناختی را برای آموزش زبان انگلیسی بداند و بتواند در عمل استفاده کند. همه معلمان نمی توانند به عنوان روش شناس نیز کار کنند، زیرا نه تنها باید از یک کتاب درسی آماده پیروی کرد، بلکه باید به طور مستقل برنامه ای تهیه کرد که نقاط قوت و ضعف دانش آموز، علایق، انگیزه و اهداف او را در نظر بگیرد.

مقاله پیشنهادی به شما  10 حقیقت خارق العاده در مورد زبان ها

مهم! فکر نکنید که فرآیند یادگیری شخصی تنها به تکمیل آن دسته از وظایفی تبدیل می شود که دانش آموزان به آنها علاقه مند هستند. معلم بین یادگیری دستور زبان یا واژگان حق انتخابی به دانش آموزان نمی دهد. در عوض، او به دنبال راهی غیر متعارف برای توضیح موضوعات پیچیده است. به عنوان مثال، همین قاعده گرامری را می توان با کلمات (برای زبان آموزان شنیداری) توضیح داد یا با استفاده از مواد آموزشی تصویری (برای یادگیرندگان دیداری) ارائه کرد. مثلا شما با یادگیری زبان انگلیسی در مسافرت و شهرهای انگلیسی زبان میتوانید به صورت خودآموز زبان را بیاموزید.
در یک کلاس درس، معلم بعید است از چندین رویکرد مختلف به طور همزمان استفاده کند. یادگیری شخصی به بهبود عزت نفس دانش آموز کمک می کند. زمانی که دانش آموز در مورد پیشرفت بازخورد فوری دریافت می کند، انگیزه اصلاح اشتباهات و دستیابی به چیز جدید افزایش می یابد. معلمان حرفه ای نیز از دانش آموزان حمایت عاطفی می کنند و به عنوان مربی عمل می کنند.

 

پاسخ فیزیکی کامل

جیمز اشر، استاد روانشناسی در دانشگاه ایالتی سن خوزه، روشی غیر استاندارد برای آموزش زبان انگلیسی در مدرسه بر اساس فعالیت بدنی ایجاد کرده است. آشر استدلال می کند که ساختار دستوری اصلی زبان انگلیسی و صدها کلمه را می توان از طریق استفاده ماهرانه معلم از دستورات فرا گرفت. پاسخ فیزیکی کامل (TPR) برای دانش آموزان جوان تر مناسب است. این روش مبتنی بر این ایده است که کودکان حتی قبل از شروع صحبت، توانایی گوش دادن و تشخیص گفتار را توسعه می دهند. کودکان نوپا می توانند جملات پیچیده را درک کنند، اما نمی توانند خود به خود آنها را به شکل کلامی بازتولید کنند. گفتار بومی به طور طبیعی و بدون زحمت رشد می کند. آشر شروع به جستجوی روش هایی کرد که بتوان برای یادگیری زبان های خارجی به کار برد. به این ترتیب Total Physical Response ایجاد شد.

حقیقت جالب! هدف این تکنیک تحریک نیمکره راست مغز است، در حالی که بیشتر روش های کلاسیک تنها در توسعه نیمکره چپ است.
در پاسخ فیزیکی کامل، دانش آموزان نقش فعالی را به عنوان انجام دهندگان وظیفه ایفا می کنند. کودکان با توجه کامل به دستورات و دستورات به زبان انگلیسی گوش می دهند و سپس اعمال فیزیکی مناسب را انجام می دهند. معلم نقش یک نمایش دهنده و مربی را بازی می کند: اشتباهات را تصحیح می کند و اقدامات فعال را تشویق می کند.

 

رویکرد عاطفی- معنایی

روش Schechter (نام دیگری برای رویکرد) به شما کمک می کند تا به سرعت یک زبان را بدون درک گرامر یا حفظ واژگان صحبت کنید. هدف رویکرد عاطفی- معنایی: کمک به دانش آموزان برای غلبه بر ترس از صحبت کردن. به همین دلیل است که معلمان از تصحیح اشتباهات با قطع صحبت دانش آموز منع می شوند. بهتر است اشتباهات را یادداشت کنید و در پایان درس، بدون اشاره به شخص، اشتباهات مکرر را شرح دهید.

ادغام روش Schechter در یک درس کلاسیک بسیار دشوار است. معلم باید خودش یک دوره آموزشی جداگانه بگذراند و سپس طبق برنامه پیشنهادی نویسنده روش های نوین آموزش زبان انگلیسی کلاس ها را برگزار کند. شما باید درک کنید که رویکرد عاطفی- معنایی تنها با هدف توسعه سریع مهارت های گفتاری و شنیداری است. معلمی که با روش Schechter دروس را برگزار می کند باید صادقانه هشدار دهد که بعید است در امتحانات خوب قبول شود و در هر چهار پارامتر آیلتس و تافل نمره بالایی کسب کند.

طول دوره بیش از دوازده هفته نیست. علاوه بر این، برای پیشرفت، دانش آموزان همچنان باید گرامر را مطالعه کنند، واژگان خود را با استفاده از روش های تدریس کلاسیک در درس های انگلیسی گسترش دهند.

یک معلم ممکن است در یک روش خاص آموزش زبان انگلیسی تخصص داشته باشد. اما بهتر است چندین رویکرد را با هم ترکیب کنید تا دانش آموز به بهترین نتایج دست یابد.

5/5 - (5 امتیاز)