فروشگاه کتاب زبان انتشارات دهکده زبان

تجربه من در یادگیری زبان فرانسه

تجربه من در یادگیری زبان فرانسه

به دلیل شرایط تحصیلی مجبور به سفر شدم و مقصدم فرانسه بود. وقتی به فرانسه رسیدم، اولین مشکلی که با آن مواجه شدم، زبان فرانسه بود، چون هیچ دانشی از این زبان نداشتم، حتی کمی در ایران زبان انگلیسی می خواندم و هرگز زبان فرانسه را مطالعه نکرده بودم و نداشتم هر گونه اطلاعات گرامری یا زبانی یا حتی واژگان و افعال اولیه برای آن تصمیم گرفتم شروع به یادگیری زبان فرانسه کنم.

من سفرم را با یادگیری زبان فرانسه از صفر شروع کردم و با مشکلات زیادی روبرو شدم، زیرا اکثر فرانسوی ها به خوبی انگلیسی صحبت نمی کنند و همین باعث شد تقریباً از جامعه فرانسه منزوی شوم! راه حلی نداشتم جز اینکه زبان فرانسه را هر چه سریعتر یاد بگیرم تا بتوانم با دیگران ارتباط برقرار کنم. همیشه از خودم می‌پرسیدم آیا انگلیسی سخت ترین زبان برای یادگیری است؟ البته تا زمانی که با فرانسه آشنا نشده بودم. فکر می‌کردم این یک چیز منفی است زیرا نمی‌توانستم با فرانسوی‌ها به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنم، اما در نهایت به یک نتیجه مهم رسیدم:
ناتوانی من در برقراری ارتباط با جامعه فرانسوی به زبان دیگر، مرا مجبور کرد که زبان فرانسه را یاد بگیرم و همیشه از آن استفاده کنم. !
همچنین بارها اشتباهات لفظی یا دستوری را مرتکب می شدم، اما با مهربانی و محبت این اشتباهات را اصلاح می کردند و این به من در گفتار کمک زیادی کرد.

 

تجربیاتم در یادگیری زبان فرانسه را در موارد زیر برای شما خلاصه می کنم تا از آنها بهره مند شوید:

1- هدف خود از یادگیری زبان فرانسه و زمان مورد نیاز برای رسیدن به این هدف را مشخص کنید:
تعیین هدف از یادگیری زبان فرانسه بسیار مهم است زیرا این امر به شما کمک می کند تا سطح زبان مورد نیاز خود را تعیین کنید به عنوان مثال برای تکمیل تحصیلات دانشگاهی خود به سطح بالاتری از زبان نیاز دارید که فقط برای گردشگری نیاز دارید همچنین با سطح زبانی که برای کار و زندگی در فرانسه نیاز دارید، متفاوت است. علاوه بر این، باید تعیین کنید که چقدر طول می کشد تا به سطح مورد نظر برسید.
برای اطلاعات بیشتر در مورد سطوح زبان با توجه به چارچوب مرجع مشترک اروپایی برای زبان ها و زمان مورد نیاز برای هر سطح، می توانید مقاله سیستماتیک ترین راه برای یادگیری زبان انگلیسی را مطالعه کنید؟

مقاله پیشنهادی به شما  برای یادگیری زبان انگلیسی چه کار کنم؟

برای من هدفم کسب سطح DELF B2 بود تا بتوانم وارد دانشگاه شوم و کارشناسی ارشد حقوق را در دانشگاه لیون 3 بخوانم . آخرین مهلت ثبت نام در دانشگاه اردیبهشت ماه بود و کار کنم. در دانشگاه معمولاً در ماه سپتامبر شروع می شود. آزمون زبان (DELF B2) در ماه مارس، دو ماه قبل از آخرین تاریخ ثبت نام در دانشگاه، برگزار می شود. سپس تصمیم گرفتم زبان را به صورت فشرده مطالعه کنم و مصمم شدم که امتحان را بار اول قبول کنم زیرا تاریخ بعدی امتحان مجدد در خرداد ماه یعنی بعد از بسته شدن زمان ثبت نام در دانشگاه بود و منتظر بمانم تا سال بعد برای ثبت نام، خدا را شکر توانستم با موفقیت در این آزمون شرکت کنم.

2- جدیت، تعهد و تداوم:
یادگیری زبان برای برخی از ما تا حدودی خسته کننده و کسل کننده است که به مرور زمان منجر به از دست دادن اشتیاق و انرژی می شود، بنابراین، من معتقدم که ثبت نام در یک موسسه زبان آموزی بسیار مفید است زیرا این امر به شما کمک می کند تا به یادگیری خود متعهد شوید و ادامه دهید. زبان و همچنین یک روش حرفه ای از معلمان متخصص در آموزش زبان فرانسه در اختیار شما قرار می دهد، از سوی دیگر، برای افراد غیر بومی، افراد زیادی هستند که بدون ثبت نام در موسسات یا استخدام معلم خصوصی، زبان را یاد گرفته اند. اینترنت و کانال های یوتیوب غیرممکن نیست، اما به شما توصیه می کنم که اگر هدف خاصی دارید و باید در مدت زمان کوتاهی به آن برسید، بهتر است با یک موسسه برای اطمینان از تعهد و تداوم، عضو شوید. مگر اینکه شما جزو کسانی باشید که در یادگیری زبان جدی هستند و بیشتر اوقات اشتیاق و تعهد دارند.

 

3- از هر فرصت ممکن برای صحبت کردن به زبان فرانسه استفاده کنید:
در ابتدای یادگیری زبان فرانسه با مشکلی مواجه بودم که آن هم کمرویی و تردید در هنگام صحبت کردن بود تا اینکه تصمیم گرفتم به این مشکل پایان دهم، بنابراین تصمیم گرفتم از هر فرصتی برای یادگیری زبان استفاده کنم. آن را بیان کنید و از آن استفاده کنید، بنابراین من شروع به پرسیدن از مردم در خیابان ها در مورد آدرس هایی کردم که از قبل مکان آنها را می دانستم، یا به عنوان مثال با شرکت تلفن تماس گرفتم تا درباره ویژگی هایی که ارائه می دهند سؤال کنم دوستانی که با من در موسسه زبان فرانسه یاد می گیرند.
من دوستی از تایوان داشتم و همیشه به زبان فرانسوی با هم صحبت می‌کردیم، حتی اگر به زبان انگلیسی مسلط بودیم و صحبت کردن با آن برایمان راحت‌تر بود، حتی دوستان فرانسوی‌مان هم تعجب می‌کردند و از ما می‌پرسیدند: «چرا اینطور نیست شما با هم انگلیسی صحبت می کنید؟ صحبت با افرادی که در زبان مهارت ندارند نیز مفید است زیرا واژگان و اصطلاحات جدیدی را که این افراد استفاده می کنند یاد خواهید گرفت، اما مراقب یادگیری تلفظ از افراد مبتدی باشید.

مقاله پیشنهادی به شما  10 نکته برای یادگیری سریع انگلیسی

 

4- ضبط و حفظ کلمات:
برای یادگیری زبان فرانسه باید تعداد زیادی لغت را حفظ کنید . اما یک مشکلی وجود دارد که قبلاً با آن روبرو بودم و آن تعداد زیاد کلماتی است که باید ضبط و به خاطر بسپارم که معمولاً از دفترچه برای ضبط آنها استفاده می کنم اما ایده دفترچه برای من مفید نیست. نامرتب و بی نظم می شد و پس از آن برای مطالعه به سختی می توان به آن تکیه کرد. تا اینکه شروع به استفاده از وب سایت Sylingo کردم، جایی که می توانم تمام کلماتی را که یاد می گیرم در جداول و پوشه های خودم ضبط کنم، علاوه بر این از ویژگی گوش دادن در وب سایت استفاده کنم، جایی که می توانم هنگام مطالعه کلمات به تلفظ صحیح آنها گوش دهم. و این در هنگام به خاطر سپردن بسیار مهم است زیرا وقتی یک کلمه جدید را یاد می گیرید، ذهن شما به جای اینکه خودتان بخواهید آن را بخوانید و تلفظ آن را اشتباه حفظ کنید، تلفظ آن را به خاطر بسپارید.

 

5- جستجوی کار و انجام کارهای داوطلبانه:
سعی کنید به دنبال شغلی باشید، آن شغل هر چه باشد، یا کار داوطلبانه انجام دهید، زیرا این کار به شما کمک می کند با افراد جدیدی آشنا شوید، با آنها صحبت کنید و زبان خود را تقویت کنید، علاوه بر این، زبان کاری جدی تلقی می شود و شما را در موقعیت هایی قرار می دهد تو حرف بزنی در فرانسه، با متقاعد کردن مردم به کمک به کودکان فقیر در یادگیری و دریافت واکسن‌های لازم، کمپین‌های اهدایی برای یونیسف انجام می‌دادم. من باید صحبت کردن و متقاعد کردن دیگران را تمرین می کردم و بنابراین هنگام صحبت کردن نترسیدم یا خجالتی نبودم.
اوایل شرایط برای من سخت بود، مخصوصاً اینکه تلاش برای متقاعد کردن یک فرد برای اهدا، کار آسانی نیست، حتی اگر به زبان مادری خود صحبت کنم! اما همکارانم دوستانه بودند و در بسیاری از مواقع به من کمک کردند تا اینکه به آن عادت کردم و با اطمینان و روان صحبت کردم و به من کمک کرد زندگی روزمره من وقتی فرانسوی صحبت می کردم.

مقاله پیشنهادی به شما  هر چیز درباره یادگیری زبان

 

6- تماشای فیلم و ویدئو:
گاهی اوقات فیلم های آمریکایی دوبله شده به زبان فرانسه را تماشا می کردم و بعضی اوقات برنامه های کودکانه را تماشا می کردم، برای بعضی ها خسته کننده و لذت بخش نبود، زیرا فکر می کردید که لذت تماشای فیلم را از دست می دهید. کلمات در ابتدا معنی آنها را نمی فهمیدند، اما با گذشت زمان ذهن شما به پیوند دادن کلمات به موقعیت هایی که در آنها ذکر شده بود عادت می کرد و در عین حال از کلمات و اصطلاحات جدید نیز بهره می بردم و یاد می گرفتم به عنوان یادگیری زبان گفتاری و نه فقط زبان آکادمیک که در مؤسسه یاد می‌گیرم. در حین تماشای فیلم، متداول ترین کلماتی را که معنی آنها را نمی دانستم استخراج می کردم، سپس آنها را در سیلنگو ضبط می کردم  تا مطالعه کنم و بعداً آنها را ذخیره کنم.

همچنین برخی از کانال های سرگرمی در یوتیوب وجود دارد که تماشای آنها را توصیه می کنم، مانند  Cyprien ، زیرا ویدیوهای کانال او به انگلیسی ترجمه شده است، اگر دانش زبان انگلیسی دارید، این به شما کمک می کند تا کلماتی را که معنی آنها را نمی دانید از در فرانسه برایم سخت بود که بفهمم چه می‌گوید، مخصوصاً که او در ابتدا چند قسمت را تماشا کردم و حدود یک ماه بعد دوباره آنها را دیدم و متوجه شدم که آنها را بهتر می‌فهمم و پیشرفتی که داشت، احساس می‌کردم. اتفاق افتاد و این باعث خوشحالی من شد.

امیدوارم در جمع بندی تجربیاتم در زمینه یادگیری زبان فرانسه موفق بوده باشم و امیدوارم به اهداف خود در زمینه یادگیری زبان فرانسه برسید اگر مشاوره یا سوالی دارید در قسمت نظرات مطرح کنید زیر

5/5 - (5 امتیاز)