فروشگاه کتاب زبان انتشارات دهکده زبان

آیا یادگیری زبان بدون گرامر امکان پذیر است؟

یادگیری زبان بدون گرامر

روش‌های آموزش زبان‌های خارجی به طور مداوم در حال تغییر هستند و راه‌های جدیدی را برای تسلط سریع به زبان ارائه می‌دهند. و دیدن تبلیغات، ویدیوها یا برنامه های آموزشی که نوید نتایج سریع را بدون تمرینات گرامر خسته کننده می‌دهند بسیار رایج است. آیا این واقعی است؟ آیا یادگیری زبان بدون گرامر امکان پذیر است؟ در این مقاله به شما خواهم گفت که چرا مطالعه گرامر مهم است و چرا دانش آموزان اینقدر از آن بیزارند.

 

آیا می‌توان دستور زبان را کنار گذاشت؟

گرامر بخش اساسی زبان را تشکیل می‌دهد و ابزار مهمی برای ارتباط زبانی بین مردم در نظر گرفته می‌شود. با این حال، برخی از متفکران و معلمان هستند که معتقدند گاهی اوقات می‌توان قواعد دستوری را کنار گذاشت و از زبانی که بیشتر بر استفاده عمومی و رایج از کلمات و عبارات متمرکز است، به جای پایبندی دقیق به قواعد دستوری، استفاده می‌کند. شاید همین نکات راز مهم یادگیری زبان باشد.

می‌توان گفت که در مواردی که صحبت از ارتباط عمومی بین افراد می‌شود، می‌توان تا حدودی از قواعد دستوری صرف نظر کرد، زیرا در این موارد انگلیسی زبانان می‌توانند از کلمات و عبارات به گونه‌ای استفاده کنند که از نظر گرامری نادرست اما قابل فهم و قابل قبول باشد. با این حال، استفاده از زبان به روشی نادرست گرامری می‌تواند منجر به سوء تفاهم و سردرگمی در معنا شود و بر اعتبار گوینده تأثیر بگذارد.

علاوه بر این قواعد گرامری نقش مهمی در تشخیص و تصحیح خطاها دارند و این امر مستلزم درک خوب قواعد گرامری است. بنابراین می‌توان گفت که اگرچه گاهی می‌توان قواعد دستور زبان را کنار گذاشت، اما همچنان برای ارتباط مؤثر بین افراد و ارتقای سطح زبان و ارتباطات در آن ضروری است.

 

گرامر خیلی زیاد

روش سنتی آموزش زبان‌های خارجی بر پایه یادگیری قواعد دستوری و انجام تمرین‌های دستوری از جمله ترجمه بنا شده است. این رویکرد نتیجه ای به همراه نداشت؛ در صورتی که یکی از ویژگی های زبان انگلیسی مدرن این است که بیشتر رویکرد مکالمه دارند. با رویکرد سنتی دانش آموز شروع به صحبت به زبان مقصد نمی‌کرد، نمی‌توانست دانش نظری را در ارتباط زنده به کار ببرد، به سرعت ناامید شد و علاقه خود را به زبان از دست داد. به دلیل این روش که به آن گرامر-ترجمه می‌گویند، گرامر شهرت بدی پیدا کرده است. و اکنون دانش‌آموزان اغلب از معلمان می‌خواهند که اگر نگوییم به طور کامل، درس‌های دستور زبان را به حداقل برسانند، و این باور را حفظ کنند که می‌توانند بدون آن به زبان جدیدی صحبت کنند.

مقاله پیشنهادی به شما  یادگیری زبان انگلیسی در رسانه

 

گرامر اساس زبان است

با این حال، گرامر بخش مهمی از سیستم زبان است که نمی‌توان از آن صرف نظر کرد. گرامر به ما کمک می‌کند:

  • شکل‌های مختلف یک کلمه را بسازیم و تفاوت‌های آنها را درک کنیم.
  • کلماتی را با معانی مختلف با استفاده از ابزارهای زبانی مختلف تشکیل دهید.
  • جملات را به درستی بسازید، شکل‌های کلمه‌ای را انتخاب کنید که معنایی را که می‌خواهیم منتقل کنیم را بیان می‌کند.

بنابراین، دستور زبان نه تنها مستحق توجه، بلکه توجه جدی است. مانند یک قاب است که معانی و اشکال را نمایان می‌کند.

 

یادگیری زبان یک کار پیچیده است

یادگیری یک زبان جدید نیاز به رویکردی جامع دارد. مطالعه صرف دستور زبان یا نادیده گرفتن کامل قواعد گرامری با تمرکز بر زبان گفتاری اشتباه است. هر زبانی یک سیستم بسیار پیچیده است که برای یادگیری آن باید روی تمام جنبه های آن کار کرد. گرامر تنها یک ابزار کمکی برای استفاده در یک موقعیت ارتباطی خاص است. بنابراین، واژگان جدید در ارتباط نزدیک با ساختارهای گرامری معرفی شده است، که به شما امکان می دهد مکالمه ای را در مورد یک موضوع خاص بسازید. علاوه بر این، افراد بومی هر زبانی از برقراری ارتباط با فردی که با مهارت و زیبایی صحبت می‌کند لذت می‌برند – این همیشه باعث احترام و تحسین می شود.

بنابراین توصیه می‌کنم از گرامر نترسید و از آن دوری نکنید، بلکه آن را دستیار اصلی خود در یادگیری زبان‌های خارجی قرار دهید. مطمئن باشید در آینده‌ای نزدیک به کاربرد زبان انگلیسی در زندگی پی خواهید برد.

 

اهمیت یادگیری قواعد گرامر چیست؟

گرامر بخش مهمی از زبان است که مجموعه‌ای اساسی از قواعد و اصول را نشان می‌دهد که تعیین می‌کند جملات چگونه درست و قابل فهم ساخته شوند. گرامر ابزار مهمی برای بهبود مهارت‌های ارتباطی زبانی و بیان موثر و توسعه مهارت های نوشتن و خواندن در نظر گرفته می‌شود. می‌توانید در مقاله آموزش گرامر انگلیسی و معرفی دستور زبان انگلیسی اطلاعات بیشتری راجع به گرامر کسب کنید.

مقاله پیشنهادی به شما  راز مهم یادگیری زبان

در اینجا برخی از اهمیت یادگیری قواعد گرامر آورده شده است:

تقویت مهارت بیان:
یادگیری قواعد گرامر می تواند به بهبود مهارت های بیان و ارتباط بین افراد کمک کند، زیرا به ساخت جملات به درستی و قابل فهم کمک می کند و انگلیسی زبانان می توانند از قوانین گرامر برای بیان واضح و دقیق استفاده کنند.

بهبود مهارت های نوشتاری:
یادگیری قواعد دستور زبان می تواند به بهبود مهارت های نوشتاری کمک کند، زیرا نویسندگان می توانند جملات را به درستی و منطقی بسازند و از اشتباهات رایج گرامری و املایی اجتناب کنند.

درک بهتر زبان:
یادگیری قواعد گرامر می تواند به درک بهتر زبان انگلیسی کمک کند، زیرا زبان آموزان می توانند ساختار جملات و عبارات را بهتر درک کنند و در نتیجه معانی را بهتر درک کنند.

ارتقای سطح آموزشی:
یادگیری قواعد گرامر می تواند به بهبود سطح آموزشی زبان آموزان کمک کند، زیرا درک قواعد گرامر جزء ضروری یادگیری زبان انگلیسی است و زبان آموزانی که قواعد گرامر را به خوبی درک می کنند می توانند به سطوح بالاتری از مطالعه دست یابند.

بهبود فرصت های شغلی:
یادگیری قواعد گرامر می تواند به بهبود فرصت های شغلی کمک کند، زیرا انگلیسی زبانانی که در قواعد گرامر مهارت دارند می توانند در زمینه های متعددی مانند ترجمه، تدریس، روزنامه نگاری، نویسندگی، بازاریابی، رسانه، فناوری و سایر زمینه ها کار کنند.

 

گرامر را از طریق تمرین یاد بگیرید

یادگیری زبان، مانند یادگیری هر مهارت دیگری، باید تمرین و مطالعه را با هم ترکیب کند. بیایید یادگیری نواختن یک ساز را به عنوان مثال در نظر بگیریم، اگر قرار بود نواختن یک ساز را یاد بگیرید، همانطور که معلمان به کودکان دستور زبان می آموزند، مکانیسم و ​​سبک نواختن موسیقی را بدون دست زدن به هیچ ابزاری مطالعه می کنید، اما این معنی ندارد.

شما فقط می‌توانید هر مهارتی را با تمرین بهبود بخشید. بنابراین، وقتی نوبت به یادگیری نت های یک ساز موسیقی و کاربرد عملی می رسد، دست به دست هم می دهند. متأسفانه، زمانی که صحبت از یادگیری زبان به میان می‌آید، به ندرت اتفاق می‌افتد. در اکثر کلاس‌های دانشگاهی، دانش‌آموزان اغلب دستور زبان زبانی را قبل از اینکه به واژگان اولیه و عبارات مورد نیاز برای درگیر شدن در زبان و توانایی صحبت کردن با آن بپردازند، آموزش می‌دهند.

مقاله پیشنهادی به شما  اهمیت داشتن یک برنامه روزانه برای مدیریت زمان

زبان را می‌توان متفاوت آموزش داد، اما ما را ملزم به استفاده از فناوری جدید می‌کند. حتی می‌توانید راه های یادگیری زبان انگلیسی توسط خودتان را پیدا کنید و به صورت خودآموز بیاموزید. برای شما مهم است که به عبارات دستوری و روش‌هایی که گویشوران بومی صحبت می‌کنند توجه کنید، و سپس نوبت شماست که این عبارات را بگیرید و آنها را در سبک و نوشتار خود بگنجانید.

بسیاری از مردم این کار را به طور طبیعی و غریزی انجام می دهند، اما تعداد کمی از برنامه های آموزش رسمی زبان از این رویکرد پیروی می کنند یا آن را ترویج می کنند. به همین دلیل است که بسیاری از زبان آموزان در تسلط بر یک زبان جدید شکست می خورند.

از یادگیری کامل گرامر خودداری کنید

گرامر نقش محدودی در یادگیری زبان دارد. آموزش گرامر اغلب شامل تکمیل موفقیت آمیز دروس است، اما این لزوماً به این معنا نیست که دانش آموز می تواند زبان را به طور صحیح و مداوم صحبت کند یا بنویسد.

اگر تقلید از کلمات و عباراتی که از زبان مادری می شنوید را تمرین کنید، قادر خواهید بود زبان جدیدی بنویسید و به خوبی صحبت کنید.برای رسیدن به این هدف، مطالعه گرامر ضروری نیست.

کتاب‌ها یا مجلاتی وجود دارند که عبارات رایج در زبان را فهرست می‌کنند. آنها ابزار بسیار مفیدی برای هر کسی که یک زبان جدید را یاد می‌گیرد، هستند. این کتاب‌ها حاوی نمونه‌هایی از گفت‌وگوهایی هستند که توسط افراد واقعی صحبت می‌شود و سرمایه‌گذاری بزرگی برای جمع‌آوری واژگان و اصطلاحات رایج است. آنها منبعی هستند که به خواننده یا شنونده نمونه‌های بسیار بهتری از زبان گفتاری را برای یادگیری نسبت به کتاب‌های متمرکز بر دستور زبان ارائه می‌دهند.

توصیه من به شما وقتی می‌خواهید زبان جدیدی یاد بگیرید این است که زیاد نگران گرامر نباشید. به نحوه تشکیل جملات بومی زبان ها گوش دهید و سعی کنید جمله خود را به همان شیوه بیان کنید. اگر وقت خود را صرف تمرکز روی یک جمله در یک زمان کنید، گرامر و کلمات جدید را به روشی آسان و مفید یاد خواهید گرفت.

5/5 - (5 امتیاز)