فروشگاه کتاب زبان انتشارات دهکده زبان

یادگیری زبان در هنگام خواب | واقعیت یا توهم

یادگیری زبان در هنگام خواب

این سوال همیشه به ذهن خطور کرده است: آیا واقعاً می‌توانیم هنگام خواب زبان یاد بگیریم؟ آیا می‌توانیم از زمان خواب خود برای یادگیری لغات جدید زبان خارجی یا تقویت کلماتی که قبلاً مطالعه کرده‌ایم بهره ببریم؟ و اینکه چگونه در یک محیط انگلیسی موفق شویم؟ در ادامه به پاسخ این سوالات می‌پردازیم.

برای تایید واقعیت و اثربخشی این روش یادگیری، محققان دو دانشگاه سوئیس مطالعه‌ای را انجام دادند که در سال 2015 در مجله Cerebral Cortex منتشر شد. این مطالعه نشان داد که خواب توانایی ما را برای یادگیری کلمات خارجی افزایش می‌دهد.

آزمایش:
این آزمایش بر اساس پخش یک ضبط صوتی حاوی کلمات زبان خارجی است که فرد می‌خواهد یاد بگیرد، مشروط بر اینکه صدای ضبط شده در حالی پخش شود که فرد در مرحله خاصی از خواب است که همان چشم غیر سریع است. مرحله حرکت (NREM) که در اولین ساعات خواب رخ می دهد. مرحله حرکت غیرسریع چشم (خواب NREM)، بر خلاف مرحله REM که با حرکت سریع و بی قرار چشم مشخص می شود، مرحله از دست دادن هوشیاری است که معمولاً در آن خواب می‌بینیم.

شرکت کنندگان در این آزمایش آلمانی زبانانی بودند که می‌خواستند هلندی یاد بگیرند. محققان شرکت کنندگان در مطالعه را به دو گروه تقسیم کردند و سپس مجموعه‌ای از کلمات هلندی را برای یادگیری به آنها ارائه کردند. ساعت ده شب فقط به یک گروه اجازه داده شد بخوابند در حالی که گروه دوم بیدار می‌ماندند و در این فاصله برای هر دو گروه یک دستگاه ضبط صدا پخش می‌شد که کلماتی را که یاد گرفته بودند تلفظ می‌کرد و در عین حال چند کلمه جدید اضافه می‌کرد. آنها قبلا مطالعه نکرده بودند، در حالی که شرکت کنندگان از گروه اول می‌خوابیدند و شرکت کنندگان باقی می‌ماندند از گروه دوم، آنها بیدار هستند.

در ساعت 2 بامداد، محققان دو گروه را جمع کردند و با کلماتی که به آنها گوش دادند، آزمایشی دادند تا تفاوت نتایج بین آنها را تشخیص دهد.

مقاله پیشنهادی به شما  مهم ترین نکات در یادگیری زبان انگلیسی چیست؟

نتیجه:
نتیجه آزمون تفاوت محسوسی را در نتایج دو گروه نشان داد. گروه اول که هنگام خواب به کلمات گوش می‌دادند توانستند کلماتی را که در ساعت ده شب مطالعه کرده بودند بهتر از گروه دوم که باقی مانده بودند به خاطر بسپارند. بیدار، و هیچ نتیجه ای نشان دهنده بهبود در یادگیری کلمات جدیدی که آنها مطالعه نکرده بودند ظاهر نشد.

این روشی که توسط محققان استفاده می‌شود، به عنوان «اشاره‌گیری کلامی» شناخته می‌شود و این اولین مطالعه‌ای نیست که نتایج مثبتی را برای یادگیری در هنگام خواب نشان می‌دهد. اما چیزی که این مطالعه را متفاوت می کند این است که به وضوح شرایط لازم برای اثربخشی این روش را نشان می دهد و یکی از این شرایط این است که فقط زمانی کار می کند که کلمات را قبل از خواب شنیده یا مطالعه کرده باشیم.

محققان با انجام ضبط‌های الکتروانسفالوگرافی (EEG) از مغز شرکت‌کنندگان در مطالعه در طول خواب برای ردیابی فعالیت الکتریکی عصبی در طول دوره یادگیری، یک بعد فنی اضافه کردند. محققان دریافتند که یادگیری کلمات خارجی با ظاهر امواج مغزی تتا همپوشانی دارد، نتیجه جالبی است زیرا تتا حالت امواج مغزی است که اغلب با افزایش یادگیری در هنگام بیداری مرتبط است. یا حالت‌های بتا در هنگام بیداری رخ می‌دهند، اما می‌توان با تکنیک‌های غلظت، حالت تتا را القا کرد – از نظر فرکانس کندتر از آلفا و بتا.

بر این اساس، خواب آهسته یا عمیق به عنوان یک عامل مهم در تثبیت حافظه، یعنی انتقال خاطرات از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت شناخته شده است. در طول خواب موج آهسته، که در نیمه اول شب اتفاق می‌افتد، سلول‌های مغز به صورت کاملاً هماهنگ کار می‌کنند و وقتی خواب را با استفاده از الکترودهای متصل به پوست سر اندازه‌گیری می‌کنیم، خواب آهسته به شکل یک نوسان آهسته و با دامنه بالا ظاهر می‌شود.

مقاله پیشنهادی به شما  نحوه مبارزه با اهمال کاری هنگام یادگیری زبان

همچنین نشان داده شده است که بیمارانی که از بی خوابی و خواب کمتر در فاز موج آهسته رنج می برند، در مقایسه با افرادی که خواب معمولی دارند، به نظر می رسد در تثبیت خاطرات در حافظه ضعف دارند.

از طریق این آزمایش برای ما روشن می شود که مطالعه کلمات یک زبان خارجی جدید قبل از خواب، سپس خوابیدن و پخش صدای ضبط شده از این کلمات به ما کمک می کند تا این کلمات را در حافظه خود تثبیت کنیم و همچنین باعث تقویت مهارت Speaking می‌شود.

به همین دلیل است که ما وب سایت ها، ضبط ها و ویدیوهای زیادی را در یوتیوب پیدا می کنیم که به ما قول می دهند زبان خارجی خود را با گوش دادن به صدای ضبط شده در هنگام خواب یاد بگیریم و بهبود دهیم. ضبط معمولاً حاوی کلمات و جملات مختلفی برای یک یا دو ساعت است که می توانیم آنها را پخش کنیم. و هنگام خواب به آن گوش دهید.

برای بهره مندی مؤثر از این روش یادگیری، باید دو شرط را تضمین کنیم:

اول: پخش صوتی کلمات یا جملات خارجی که قبلا شنیده اید و نه کلمات یا جملات جدید.
دوم: ضبط صدا را برای پخش در دو یا سه ساعت اول خواب روشن کنید.
وقتی از خواب بیدار شدید، کلماتی را که یاد گرفته اید تست کنید و سطح حافظه خود را ارزیابی کنید، اینکه این روش چقدر برای شما مفید است و نتایجی که به دست خواهید آورد. برای یادگیری زبان مهم است که به بررسی جنبه های فرهنگی زبان انگلیسی نیز بپردازیم.

لطفاً اگر این روش را امتحان کرده اید یا قبلاً آن را امتحان کرده اید، نظر خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (5 امتیاز)