فروشگاه کتاب زبان انتشارات دهکده زبان

مدیریت زمان برای آزمون آیلتس

مدیریت زمان برای آزمون آیلتس

به عنوان ممتحنین آیلتس، یکی از داغ ترین نظراتی که از سوی داوطلبان آیلتس دریافت می کنیم، کمبود وقت برای آزمون آیلتس است. در تست لیسنینگ زمان زیادی برای خواندن سوالات قبل از شروع ضبط و همچنین مرور پاسخ ها بعد از هر قسمت وجود ندارد. در آزمون Reading، مقالات طولانی و پیچیده هستند و پاسخ دادن به تمام سوالات در یک ساعت غیرممکن به نظر می رسد و در نهایت در آزمون Writing، مدیریت زمان به گونه ای که بتوان هر دو انشا را در زمان تعیین شده تکمیل و مرور کرد، بسیار دشوار است. در این مقاله به روش های هوشمندانه برای مدیریت زمان در آزمون آیلتس می پردازم. پیشنهاد میکنیم قبل از هرچیزی مقاله آزمون آیلتس و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید را مطالعه کنید و بعد از آن به مطالعه این مقاله بپردازید.

 

مدیریت زمان: بخش شنیداری

مدتی (حدود 30 ثانیه) به شما داده می شود تا مجموعه ای از سؤالات را بخوانید، مانند 4 یا 5 سؤال اول در قسمت 1 یا 10 سؤال در قسمت 4.

بهتر است از این زمان برای خواندن سوالات، برجسته کردن کلمات کلیدی و توجه به کلمات قبل و بعد از هر شکاف در سوالات تکمیل کننده استفاده کنید. این زمان بسیار کوتاه است، بنابراین شما فقط چند ثانیه برای خواندن هر سوال فرصت دارید. بنابراین، شما باید آماده شوید و یاد بگیرید که در چنین مدت کوتاهی اصل موضوع را درک کنید. این نیاز به تمرکز و تمرین دارد، بنابراین مطمئن شوید که همیشه هنگام آماده شدن برای آزمون آیلتس، مطالعه خود را زمان بندی کنید.

به یاد داشته باشید که درک کامل هر سوال در چنین زمان محدودی امکان پذیر نیست، بنابراین زمان زیادی را برای هیچ سوالی صرف نکنید و فقط با یک مرور کلی به سرعت سوالات را مرور کنید.

مدیریت زمان در پایان هر قسمت نیز بسیار مهم است. این زمان گرانبها باید برای بررسی مجدد پاسخ های شما استفاده شود. از آنجایی که زمان کافی برای بررسی هر سؤال وجود ندارد، مهم است که هنگام پاسخ دادن به سؤالات، هر پاسخی را که از آن مطمئن نیستید علامت بزنید. اگر از این زمان نیز برای بررسی پاسخ های خود استفاده کنید تا مطمئن شوید که اشتباه املایی یا گرامری نداشته اید، مفید خواهد بود.

در آزمون آیلتس مبتنی بر کاغذ، در پایان آزمون لیسنینگ 10 دقیقه زمان ترجمه به شما داده می شود تا پاسخ های خود را به پاسخ نامه منتقل کنید. از این زمان عاقلانه استفاده کنید؛ در غیر این صورت با برخی از پاسخ‌ها مواجه خواهید شد که پس از اتمام زمان، باز هم ارسال نمی‌شوند.

مقاله پیشنهادی به شما  آزمون آیلتس و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

اما در آزمون آیلتس کامپیوتری، این زمان ترجمه 10 دقیقه ای را ندارید. در عوض، 2 دقیقه به شما فرصت داده می شود تا تمام پاسخ های خود را بررسی کنید. از این زمان برای بررسی پاسخ های نامطمئن استفاده کنید و صحت املایی و دستوری پاسخ های خود را دوباره بررسی کنید.

 

مدیریت زمان: بخش خواندن

اکنون آزمون خواندن جایی است که شما واقعاً با مشکل زمان‌بندی مواجه می‌شوید.

اولین چیزی که باید بدانید این است که هر سه بخش آزمون ریدینگ از نظر اهمیت یا سختی برابر نیستند. متن و سوالات قسمت اول ساده تر از دو قسمت دیگر است. بهترین راه برای نزدیک شدن به این قسمت این است که فقط با خواندن جملات موضوع شروع کنید. جملات موضوعی معمولا اولین جمله در یک پاراگراف هستند. جمله موضوعی (یا جملات) به ما می گوید که پاراگراف در مورد چیست و موضوع پاراگراف را معرفی می کند. جملات زیر در پاراگراف، جمله موضوعی را توضیح می دهند، بسط می دهند یا مثال هایی از آن ارائه می دهند.

گام بعدی این است که مستقیماً به سراغ سؤالات بروید و از آنجایی که قبلاً می دانید پاسخ ها در کجای متن یافت می شود، می توانید به راحتی قسمت مربوط به متن را پیدا کنید و پاسخ ها را مشخص کنید.

بخش دوم و سوم ریدینگ آیلتس حاوی متون و سوالات پیچیده تری خواهد بود و بنابراین نیاز به خواندن گسترده تری دارد. جملات طولانی تر و پیچیده تر هستند، و اگر مراقب نباشید، می توانید با تعداد زیادی شاه ماهی قرمز که در متن قرار داده شده است و اطلاعات نادرستی ارائه می دهد، گیج شوید.

حتی اگر 60 دقیقه برای پاسخ دادن به یک تست ریدینگ فرصت دارید، قبل از شروع، سعی کنید تصور کنید که فقط 50 دقیقه برای پاسخ کامل به تمام سوالات فرصت دارید. ممکن است بگویید در حال حاضر وقت شما تمام شده است، و اکنون ما آن را بیشتر کاهش می دهیم! اما به یاد داشته باشید که اگر به دنبال نمره بالا هستید، باید 10 دقیقه در پایان وقت بگذارید تا تمام پاسخ های خود را بررسی کنید. اینجاست که بسیاری از نامزدها اشتباه می کنند. قبلا توضیح داده ایم که چگونه نمرات زبان انگلیسی را در مدرسه بهبود دهیم. این بررسی فقط یک بررسی املایی نیست زیرا باید دوباره سؤالات را بخوانید و سریع به آنها پاسخ دهید. از خود بپرسید، آیا پاسخ های شما به سوال منطقی است؟ آیا جملات کامل از نظر گرامری صحیح هستند؟ آیا فریب حواس پرتی را خورده اید؟

مقاله پیشنهادی به شما  در کدام آزمون انگلیسی شرکت کنم؟

به یاد داشته باشید که شما فقط 60 دقیقه فرصت دارید تا به 40 سوال پاسخ دهید. یعنی بدون شمارش زمان خواندن، برای هر سوال فقط 90 ثانیه فرصت دارید! پس وقت خود را با پرسیدن سوالاتی که نمی توانید پاسخی برای آنها پیدا کنید تلف نکنید. آنها را علامت گذاری کنید، آنها را نادیده بگیرید، ادامه دهید و بعداً به آنها بازگردید.

اکنون اجازه دهید چند مشکل را نام ببرم که می تواند بر نحوه مدیریت زمان خود در پاسخ به سؤالات خواندن تأثیر بگذارد:

اگر متن ها را با بی دقتی یا بدون تمرکز بخوانید، یافتن پاسخ ها بسیار مشکل می شود و زمان بیشتری را صرف خواندن مکرر قسمت ها می کنید، زیرا به راحتی نمی توانید پاسخ ها را پیدا کنید.

اگر در یک سؤال به خصوص دشوار گیر کنید، زمانی را تلف خواهید کرد که می تواند برای پاسخ دادن به سؤالات ساده تر استفاده شود. به یاد داشته باشید که همه سؤالات به یک اندازه مهم هستند، بنابراین مهم است که بتوانید به همه سؤالات آسان به جای چند سؤال دشوار پاسخ دهید.

اگر آهسته مطالعه کنید یا به قسمت های مهم پاراگراف ها توجه نکنید، نمی توانید در بازه زمانی تعیین شده به سوالات پاسخ صحیح دهید. بنابراین، قبل از امتحان آیلتس باید روی سرعت و تمرکز خود کار کنید.

اکثر داوطلبان آیلتس تأیید می‌کنند که حتی بررسی مقالات در زمان تعیین‌شده نیز دشوار است و این تنها نیمی از کار است زیرا باید به همه سؤالات به موقع پاسخ دهید. این بدان معناست که شما باید تا حد امکان در زمان تعیین شده مطالعه و پاسخ دادن به سوالات را تمرین کنید.

 

مدیریت زمان: بخش نوشتن

من داوطلبان زیادی را می بینم که وقت خود را در آزمون کتبی تلف می کنند زیرا نمی دانند چه بنویسند. آنها زمان زیادی را صرف فکر کردن در مورد ساختار و برنامه ریزی برای هر کار می کنند. به یاد داشته باشید که حتی قبل از اینکه سر امتحان بنشینید، از قبل باید متداول ترین ساختارها و محتوای هر کار در آزمون رایتینگ آیلتس را بدانید. در اینجا برخی از انواع مقالات رایج آیلتس که ممکن است در آزمون دریافت کنید آورده شده است:

  • موافقم مخالفم
  • مزایا و معایب
  • دلیل(ها) و راه حل ها
  • علت(ها) و معلول
  • در مورد دو نظر بحث کنید
  • مشکلات و راه حل ها
مقاله پیشنهادی به شما  هر چیز درباره یادگیری زبان

در حال حاضر، در حالی که هر مقاله با یکی از این الگوها مطابقت ندارد، بسیاری از آنها مطابقت دارند.
برای اکثر داوطلبان آیلتس، وسوسه این است که فورا شروع به نوشتن کنند. اما پس از آن شما در معرض خطر داشتن ایده های ضعیف و یک مقاله سازماندهی ضعیف قرار می گیرید. علاوه بر این، ممکن است به سؤالی پاسخ صحیح ندهید، مگر اینکه مدتی را صرف تجزیه و تحلیل آن کنید. به همین دلیل است که باید حدود 5 دقیقه در ابتدای کار 1 و 10 دقیقه در ابتدای کار 2 به انجام کارهای زیر اختصاص دهید:

1) سوال را تجزیه و تحلیل کنید
2) طوفان فکری
3) ساختار انشا را با استفاده از این ایده ها برنامه ریزی کنید.

برای قبولی در آزمون رایتینگ آیلتس بدون اتمام زمان، باید تا حد امکان 60 دقیقه قبل از روز آزمون، فرآیند تجزیه و تحلیل، طوفان فکری، برنامه ریزی و نوشتن را تمرین کنید. هرچه تمرین بیشتری داشته باشید، بهتر خواهید شد.

نکته آخر: زیاد ننویس. وقتی بتوانید یک مقاله 260 کلمه ای منسجم بنویسید که به خوبی سازماندهی شده باشد و به شما زمان کافی برای بررسی خطاها را بدهد، نوشتن یک مقاله 300 کلمه ای با عجله و با انبوهی از اشتباهات گرامری و ساختار ضعیف، فایده ای ندارد.

همانطور که قبلاً گفتم، کلید موفقیت در مدیریت زمان، تمرین است. بهترین روش‌ها آنهایی هستند که امتحان واقعی آیلتس را شبیه‌سازی می‌کنند و به شما ایده می‌دهند که در روز آزمون چه انتظاری دارید. اساتید و ممتحنین آیلتس همیشه شرکت در آزمون های تمرینی آیلتس را به عنوان تمرین مدیریت زمان پیشنهاد می کنند. مطمئن نیستید از کجا می توان آزمون های عملی آیلتس با کیفیت را پیدا کرد؟ میتوانید از موسسه ایستگاه زبان کمک بگیرید.

5/5 - (5 امتیاز)