فروشگاه کتاب زبان انتشارات دهکده زبان

تفاوت بین آزمون آیلتس و تافل

تفاوت آزمون آیلتس و تافل

تمام افرادی که مایل به تحصیل یا کار در یک کشور انگلیسی زبان هستند باید ثابت کنند که در سطح مورد نیاز انگلیسی صحبت می‌کنند. چندین آزمون مستقل وجود دارد که نتایج آن تقریباً در همه جا پذیرفته می‌شود. بیایید بفهمیم آیلتس و تافل چیست، آیا تفاوتی وجود دارد؟ کدام امتحان در هر مورد خاص بهتر است.

تافل چیست؟

تافل یک آزمون انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی است. این آزمون برای کسانی برگزار می شود که “انگلیسی آمریکایی”، قوانین گرامری و اصطلاحات مورد استفاده در ایالات متحده آمریکا و کانادا را مطالعه کرده‌اند. این اولین تفاوت بین تافل و آیلتس است. با این حال، نمرات تافل در کشورهایی که از انگلیسی بریتانیایی استفاده می‌کنند (بریتانیا، نیوزلند، استرالیا) نیز پذیرفته می‌شود.

از نظر فنی، آزمون دارای دو نسخه است. اول، آزمون مبتنی بر کامپیوتر (iBT) در طول همه‌گیری COVID-19 به نسخه خانگی iBT تبدیل شده است، که اساساً یک امتحان رایانه مبتنی بر اینترنت است که می‌تواند در خانه انجام شود. نسخه دوم تافل به عنوان آزمون “کاغذی” باقی می‌ماند که باید در نقاط تایید شده خاص انجام شود.

برای آمادگی برای این آزمون‌ها بهتر است از کتاب‌های زبان اصلی مناسب استفاده کنید و اگر می‌خواهید بدانید که کتاب زبان اصلی از کجا بخریم حتما روی لینک کلیک کنید.

ساختار آزمون تافل

این آزمون از چهار بخش تشکیل شده است: «خواندن»، «نوشتن»، «گوش دادن» و «انگلیسی گفتاری». در این قسمت تفاوتی بین تافل و آیلتس وجود ندارد. مدت زمان کل آزمون تقریباً 3 ساعت می‌باشد. خلاصه‌ای از هر بخش:

  • خواندن. پیشنهاد می‌شود 3-4 متن را بخوانید و برای هر کدام به 10 سوال پاسخ دهید.
  • نوشتن. شما باید دو مقاله بنویسید: یکی باید بر اساس ایده‌های اصلی متن یا ضبط صوتی ارائه شده باشد، دوم باید به استدلال اختصاص داده شود، استدلال خود شما در مورد یک موضوع معین.
  • شنیداری. گوش دادن به چندین متن دانشگاهی، مکالمات کاری و پاسخ به سوالات ضروری است. شما مجاز به یادداشت برداری در حین گوش دادن هستید.
  • صحبت كردن. ایجاد یک روایت منسجم در مورد موضوعات داده شده و حفظ گفتگو ضروری است.
مقاله پیشنهادی به شما  چگونه یادگیری زبان جدید می تواند زندگی شما را عوض کند؟

آزمون‌های تافل و آیلتس ساختاری مشابه دارند و در اکثر موارد افرادی که برای یک آزمون آماده شده‌اند می‌توانند آزمون دوم را بدون مشکل پشت سر بگذارند. مشکلات ممکن است فقط برای کسانی ایجاد شود که برای ارزیابی مربوط به سطوح C1-C2 درخواست می‌دهند.

آیلتس چیست؟

آیلتس یک سیستم بین المللی برای آزمون مهارت زبان انگلیسی است. این آزمون تنها آزمونی است که توسط ویزا و مهاجرت انگلستان تایید شده است. بنابراین، اگر قصد دریافت ویزای انگلستان را دارید، باید به طور خاص برای آیلتس آماده شوید و نکات ظریف “انگلیسی” را مطالعه کنید.

دو نوع آزمون وجود دارد: آکادمیک و عمومی. بخش شنیداری و گفتاری برای هر دوی این آزمون‌ها یکسان است، اما بخش‌های رایتینگ و خواندن موضوع‌های متفاوتی دارند.

ساختار امتحان آیلتس

با تجزیه و تحلیل ساختار، نمی‌توان با اطمینان گفت که چه چیزی از آیلتس و تافل دشوارتر است، زیرا بخش‌های اصلی آزمون و مهارت‌های تست شده یکسان هستند.

  • گوش دادن. شما باید به چهار قطعه ضبط شده به زبان انگلیسی گوش دهید و سپس به یک سری سوال پاسخ دهید. هر قطعه ضبط شده فقط یک بار قابل گوش دادن است. در کل 40 سوال وجود دارد که هر سوال 1 امتیاز دارد.
  • خواندن. باید خواندن و درک سریع و موثر را نشان دهد. این بلیط شامل سه متن طولانی است، از توصیفی، مبتنی بر واقعیت تا گفتمانی، تحلیلی. در کل 40 سوال وجود دارد که هر سوال 1 امتیاز دارد.
  • نوشتن. بخش شامل دو وظیفه است. اولین شامل یک نمودار، جدول، نمودار است که اطلاعات آن باید به زبان خودتان توضیح داده شود. تکلیف دوم از شما می خواهد که در پاسخ به یک دیدگاه، استدلال یا مشکل، مقاله ای در مورد یک موضوع کلی بنویسید.
  • صحبت کردن. آزمون شفاهی از سه بخش تشکیل شده است (در واقع، تنها دو وظیفه کامل وجود دارد که با یکدیگر متفاوت هستند، به علاوه یک گفتگوی اضافی با مربی که به پاسخگویی به سؤالات روشنگر اختصاص دارد). کسانی که صحبت کردن را نقطه ضعف خود می دانند و به این فکر می کنند که چه چیزی برای گذراندن راحت تر است: تافل و آیلتس، بهتر است امتحان بریتانیا را انتخاب کنند. حداقل، تقریباً دو کار کمتر در بلیط وجود خواهد داشت.
مقاله پیشنهادی به شما  7 روش علمی برای فکر کردن به انگلیسی

تعداد کمی از مردم می‌دانند، اما مدیران آیلتس محدودیت سنی تعیین نمی‌کنند، اگرچه به داوطلبان زیر 16 سال توصیه نمی‌کنند که در این آزمون شرکت کنند. این یکی از معدود تست های رسمی است که نوجوانان می‌توانند انجام دهند.
آزمون آیلتس یا تافل

تفاوت بین تافل و آیلتس

ساختار تافل و آیلتس تقریباً یکسان است، اما هنوز تفاوت‌هایی بین این دو آزمون وجود دارد. باید حتما طبق یک نقشه راه پیش برید تا در آزمون موفق شوید. آیا می‌دانید کامل‌ترین نقشه راه یادگیری زبان انگلیسی چیست؟ برای پاسخ روی لینک کلیک نمایید.

تفاوت اول: مدت. برای کسانی که تمرکز طولانی مدت برایشان مشکل است، بهتر است آیلتس را انتخاب کنند، زیرا آزمون کمی کوتاهتر است (زمان کار روی کارها حدود 2 ساعت و 45 دقیقه است). با این حال، کوتاهتر لزوماً به معنای سبکتر نیست. برای مقایسه: تافل 3 ساعت طول می‌کشد.

تفاوت دیگر: در ترتیب قسمت شفاهی. در آیلتس شما باید مستقیماً با ممتحن ارتباط برقرار کنید، در حالی که تافل یک امتحان کاملاً کامپیوتری است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که صدا را ضبط کنید و پاسخ‌های خود را برای تأیید ارسال کنید. نمی توان به صراحت گفت که تافل و آیلتس آسان تر هستند. از این گذشته، برای یک نفر راحت تر است که با یک معاینه کننده زنده ارتباط برقرار کند، حالات چهره و واکنش های او را درک کند، در حالی که دیگری احساس راحتی بیشتری با دستگاه می‌کند.

در مورد بخش شنیداری، مقایسه بین تافل و آیلتس معمولاً به نفع اولی تمام می‌شود. در تافل، شما اجازه دارید هنگام گوش دادن به کلیپ‌های صوتی یادداشت برداری کنید و با استفاده از یادداشت‌های خود به سوالات پاسخ دهید. با این حال، در آیلتس باید در حین پخش ویدیوها مستقیماً به سؤالات پاسخ دهید، در غیر این صورت زمان کافی برای پر کردن فرم ها وجود نخواهد داشت. علاوه بر این، آیلتس از چندین لهجه مختلف بریتانیایی استفاده می کند، در حالی که کلیپ های صوتی تافل فقط از لهجه آمریکایی استفاده می‌کنند.

مقاله پیشنهادی به شما  زبان انگلیسی در زندگی دانشجویی و دانش آموزی

در قسمت ریدینگ نیز بین تافل و آیلتس تفاوت وجود دارد. متون امتحانات تافل طولانی و پیچیده هستند، بنابراین پردازش اطلاعات زمان زیادی می برد. بسیاری حتی زمان برای تکمیل بخش در 54 دقیقه اختصاص داده شده را ندارند. اگر در تندخوانی مشکل دارید، بهتر است در آزمون آیلتس شرکت کنید. متن ها بسیار کوچکتر و ساده تر هستند و 60 دقیقه زمان برای تکمیل بخش داده می‌شود.

سایر عواملی که ممکن است در تصمیم گیری در مورد اینکه آیا بهتر است تافل و آیلتس شرکت کنید یا خیر تأثیر می گذارد: برنامه امتحانات و مهلت بررسی نتایج. TOEFL iBT تقریباً 60 بار در سال در مراکز تست مجاز در سراسر جهان برگزار می شود. برای نسخه خانگی iBT می توانید یکی از 4 روز موجود در هفته را انتخاب کنید. آیلتس کمی کمتر برگزار می شود، تقریباً یک بار در هفته، اما بیش از 48 بار در سال نیست. نمرات تافل 6 تا 10 روز پس از تاریخ آزمون ارسال می شود. نتایج آیلتس در عرض یک هفته (آنلاین) منتشر می شود و فرم رسمی ظرف 13 روز پس از قبولی در آزمون ارسال می‌شود.

 

کدام آزمون: تافل یا آیلتس

قبل از ثبت نام در آزمون، باید به وضوح درک کنید که نتایج دقیقاً کجا ارسال می شود. اکثر کشورها نتایج هر دو آزمون را می پذیرند. استثنا فرآیند ویزای انگلستان است. برای سازمان های دولتی انگلستان، فقط آیلتس مناسب است.

برای بقیه می‌توانید به جدول مقایسه زیر مراجعه کنید.

معیار مقایسه آیلتس تافل 
مدت اعتبار گواهینامه 2 سال 2 سال
رتبه بندی ها محدوده 0-9 محدوده 0-120 امتیاز
تغییر تاریخ حداکثر 15 روز قبل از تاریخ امتحان حداکثر 4 روز قبل از تاریخ آزمون پرداخت 50% هزینه
امکان انصراف امکان بازگشت 75% مبلغ پرداختی وجود دارد امکان بازپرداخت 50% مبلغ پرداختی وجود دارد
امکان رفتن به خانه خیر آره
ارزیابی نتایج انسان هوش مصنوعی و انسان
در دسترس بودن استراحت در طول بخش های شنیداری، خواندن و نوشتن هیچ وقفه ای وجود ندارد، اما بخش گفتاری ممکن است یک هفته قبل یا بعد از بقیه آزمون گرفته شود. 10 دقیقه استراحت بین بخش شنیداری و صحبت کردن.
مدت زمان 2 ساعت 45 دقیقه 3 ساعت

زمان زیادی را برای یافتن آسان ترین امتحان تلف نکنید. بهتر است روی آمادگی تمرکز کنید و سپس یک آزمون سخت نخواهد بود.

5/5 - (5 امتیاز)