فروشگاه کتاب زبان انتشارات دهکده زبان

21 عادت بد در یادگیری زبان انگلیسی

21 عادت بد در یادگیری زبان انگلیسی

بیایید ریشه کن کردن 21 عادت بد در یادگیری زبان انگلیسی را با از بین بردن یک افسانه رایج شروع کنیم: برای صحبت کردن به یک زبان خارجی به استعداد خاصی نیاز ندارید. مطمئناً، اگر حافظه خوبی دارید، ممکن است کمک کند، اما ضروری نیست، و هر کسی اگر بداند می‌تواند زبانی را یاد بگیرد، حتما می‌تواند. و این‌کار را با خرید کتاب زبان با ارسال رایگان شروع کنید.

اگرچه این یک نکته کلیدی است اگر بدانند چگونه و بسیاری از مردم فقط به این دلیل که بهترین تکنیک‌ها را نمی دانند شکست می خورند. اشتباهات زیادی وجود دارد که مبتدیان مرتکب آن می شوند، اما با تجربه کردن به مرور زمان یاد می‌گیرید که از آنها اجتناب کنید. با این حال، برای صرفه جویی در زمان و برای کسب این دانش در اینجا  به 21 عادت بد در یادگیری زبان که باید از آنها اجتناب کنید توجه کنید.

در حالی که استعداد و تلاش دو عامل اصلی در یادگیری زبان هستند، عادات خوب و بد یادگیری زبان انگلیسی ما هستند که موفقیت ما را می‌سازند یا از بین می‌برند. در این مقاله چند روش برای از بین بردن عادت بد را به شما خواهم گفت که در غیر این صورت نمی توانید زبان را به خوبی یاد بگیرید.
اگر مهم‌ترین دلایل یادگیری زبان انگلیسی را بدانیم، اصلاح این مشکلات سرعت یادگیری ما را بسیار افزایش می‌دهد. گاهی اوقات رد رفتار اشتباه تاثیر بیشتری در موفقیت دارد. بنابراین بهتر است ابتدا رفتار نادرست را بشناسید و جلوی آن را بگیرید.

21 دلیلی که چرا انگلیسی نمی‌خوانیم ذکر کرده ام بر اساس تجربه چندین ساله من است. اگر چیز دیگری می‌شناسید که در این لیست نیست، حتماً در قسمت نظرات بنویسید. قطعا برای افراد دیگر مفید خواهد بود.

21 عادت بد در یادگیری زبان انگلیسی

1. هر کلمه را در فرهنگ لغت جستجو نکنید

یکی از بدترین عادت‌های مطالعه که می‌توانید ایجاد کنید، جستجوی هر کلمه جدید در فرهنگ لغت است. وقتی متنی را می‌خوانید یا به پادکست گوش می‌دهید، کلماتی وجود دارد که نمی‌دانید و این حتی در زبان مادری خودتان هم اتفاق می‌افتد. با این حال، اگر از یک فرهنگ لغت برای جستجوی هر کلمه جدید استفاده کنید، نمی‌توانید یک مطالعه‌ی اصولی وحرفه ای داشته باشید. یادگیری به جای چیزی که مشتاقانه منتظر آن هستید، به یک مصیبت وحشتناک تبدیل خواهد شد و احتمال تسلیم شدن شما بسیار بیشتر خواهد شد.

در عوض، سعی کنید  معنای کلمات ناآشنا را از روی متن حدس بزنید. این یک مهارت مهم برای توسعه مطالعه است، زیرا در «دنیای واقعی»، به هر حال زمانی برای جستجوی هر کلمه در طول مکالمه نخواهید داشت.

 

2. هر کلمه جدید را در یک دفترچه ننویسید

این شبیه به جستجوی هر کلمه در فرهنگ لغت است و من آن را بارها دیده ام. به نظر می‌رسد بسیاری از مردم فکر می‌کنند که هر کلمه جدید باید در یک دفترچه ثبت شود، اما به چند دلیل باید از این کار اجتناب کنید. اول، شما به آن در یک کتاب نیاز ندارید، بلکه در حافظه خود به آن نیاز دارید و نوشتن آن به این معنی نیست که آن را به خاطر خواهید آورد.

نیازی نیست هر کلمه جدید را به خاطر بسپارید، پس چرا برای ضبط همه آنها وقت تلف کنید؟ شما در سطح ابتدایی هستید و کلمه “پایه” را در یک متن می‌بینید. آیا به آن کلمه نیاز دارید؟ اگر نه، نوشتن آن چه فایده ای دارد؟

دوم، با این فهرست طولانی که از کلمات مینویسید، چه خواهید کرد؟ آیا قصد دارید آنها را بررسی کنید؟ آیا واقعاً قصد دارید به عقب برگردید و لیست طولانی کلماتی را که ایجاد کرده اید را مرور کنید؟ واقعیت این است که پس از پر کردن یک دفترچه با کلمات، افراد به ندرت به عقب برمی‌گردند و آنها را مرور می‌کنند، و حتی اگر این کار را انجام دهند، این یک راه طبیعی برای یادگیری نیست. و من به شما اجازه می‌دهم که یک راز را بدانید: شما نیازی به ایجاد یک لیست طولانی از کلمات ندارید، زیرا یکی از آنها از قبل وجود دارد، و بسیار بهتر از شما سازمان‌دهی کرده است. به آن دیکشنری می‌گویند.

 

3. لیست کلمات را یاد نگیرید

این یکی دیگر از مواردی است که به نظر می رسد مردم تمایلی به رها کردن آن ندارند، اما برای من، نشان دهنده این است که چرا مردم در یادگیری زبان شکست می خورند. زبان آموزان ناموفق یا کسانی که هرگز امتحان نکرده اند اغلب تصور می کنند که یادگیری یک زبان مستلزم به خاطر سپردن لیست های طولانی از کلمات است.

شاید این کاری باشد که معلم شما را مجبور کرده است در مدرسه انجام دهید  و شاید به همین دلیل است که مردم هنوز به این روش چسبیده اند اما ما زبان را اینگونه یاد نمی‌گیریم. ما زبان را با آشنایی با آن در زمینه های مختلف و با تمرین می‌آموزیم. لیست کلمات خام در این مورد کمکی نمی کند. این نیز دلیل دیگری است که چرا نوشتن همه چیز در یک دفترچه اتلاف وقت است. زیرا آن فهرست طولانی از کلماتی که ایجاد می کنید مفید نیست، حتی اگر به عقب برگردید و آن را مرور کنید.

مقاله پیشنهادی به شما  آشنایی با آزمون GRE و مزایای آن

 21 عادت بد در یادگیری زبان انگلیسی (2)

4. سعی نکنید همه چیز را یاد بگیرید

یکی از دلایلی که مردم دوست دارند هر کلمه جدیدی را یادداشت کنند این است که فکر می کنند باید همه چیز را به خاطر بسپارند. با این حال، این یک اشتباه است، زیرا ممکن نیست، و در آغاز، باید در مورد آنچه یاد می‌گیرید مصر باشید.

واژگانی را انتخاب کنید که در سطح شما برای شما مفیدتر باشد و بگذارید بقیه چیزها برای مراحل دیگر از یادگیری باقی بماند برای راهنمایی بیشتر در مورد انتخاب کلمات مناسب و نحوه حفظ آنها، بهتر است از کتاب های تخصصی در این زمینه استفاده کنید.

 

5. به گرامر معطل نشوید

یکی از دلایلی که ممکن است خاطرات کلاس های زبان انگلیسی در مدرسه همچنان برای شما کابوس ایجاد کند، مدت زمانی است که برای مطالعه قوانین گرامر صرف می کنید. بنابراین در اینجا چند خبر خوب وجود دارد : اگر می خواهید یک زبان جدید یاد بگیرید، شکنجه کردن خود با دستور زبان نباید بخشی از آن باشد.

درست مانند لغت، ما صحبت کردن را با حفظ کردن قواعد گرامر یاد نمی‌گیریم، بلکه صحبت کردن را با صحبت کردن یاد می‌گیریم. من نمی‌گویم که شما اصلاً به گرامر نیاز ندارید، و دانستن کمی گرامر ضروری است. اما اگر هنگام صحبت کردن، جداول افعال را تجسم می‌کنید یا به مذکر و مؤنث فکر می‌کنید، این کار را درست انجام نمی‌دهید.

شما نمی‌توانید با دستور زبان چیزی بگویید، اما می‌توانید همه چیز را با کلمات بگویید، حتی اگر کاملاً صحیح نباشد. بنابراین، وقتی نوبت به دستور زبان می‌رسد، فقط استراحت کنید و با گذشت زمان و تمرین به طور طبیعی به دست خواهد آمد.

 

6. ترجمه نکنید

در یادگیری زبان، “ترجمه” یک کلمه کثیف است. ترجمه یک فعالیت خاص است، اما به عنوان  یک زبان آموز، هدف ما نیست. شما نباید به انگلیسی فکر کنید و در ذهن خود ترجمه کنید باید مستقیماً به زبان مقصد فکر کنید.

 

7. زبان خود را به زبان جدید فرافکنی نکنید

برای پرهیز از عادت بد در یادگیری زبان انگلیسی این مورد بسیار اهمیت دارد در این مورد زبان‌های مختلف مفاهیم را به روش‌های متفاوتی بیان می‌کنند، بنابراین نباید ایده‌ها را از زبان خود به زبانی که در حال یادگیری هستید، فرافکنی کنید.از این اشتباه که زبان خود را به زبانی که می‌خواهید یاد بگیرید تغییر دهید بپرهیزید. در عوض، فقط چیزها را همانطور که هستند بپذیرید.

 “انتظار تفاوت داشته باشید، تا از شباهت ها شگفت زده شوید”.

8. نپرسید “چرا؟”

نپرسید «چرا؟» اما در عوض فقط بپرسید “چگونه؟”. وقتی زبانی را یاد می‌گیریم، لازم نیست بدانیم چطور چیزی همانطور که هست گفته می‌شود، فقط باید بدانیم چگونه آن را بگوییم. اگر متوجه شدید که همیشه می‌پرسید «چرا؟» به جای این که بپرسید چگونه مطمعن باشید که همیشه  سوال اشتباهی را طرح می‌کنید

 

9. تمرینات صحبت کردن را در ذهن خود انجام ندهید

بخش عمده ای از یادگیری زبان، صحبت کردن است و برای یادگیری یک زبان، باید این را تمرین کنید. بنابراین زمانی که در حال انجام تمرینات هستید، باید جملات را با صدای بلند بگویید و فقط به آنها فکر نکنید. این به این معنا نیست که آنها را زیر لب زمزمه کنید یا با خودتان زمزمه کنید، بلکه به این معنی است که آنها را با صدای بلند و واضح بگویید که گویی با کسی صحبت می کنید.

این تنها راه برای بهبود تلفظ و ایجاد سلامت روانی در یادگیری است. در غیر این صورت، زمانی که زمان صحبت با کسی فرا می رسد، متوجه خواهید شد که کلمات را می‌دانید اما آنها بیرون نمی آیند. در جلوگیری از عادت بد در یادگیری زبان انگلیسی توجه به این مورد اهمیت به سزایی دارد.

 

10. از پاسخ های تک کلمه ای استفاده نکنید

وقتی زبانی را یاد می‌گیرید، باید تمرین کنید، بنابراین به کار بردن جملات کامل را در خود به صورت عادت ایجاد کنید. در زبان مادری‌تان، پاسخ‌های تک‌هجا، غرغر کردن یا تکان دادن سر ممکن است برای خانواده و دوستان‌تان خوب باشد، اما وقتی می‌خواهید زبانی را یاد بگیرید، این خوب نیست. در عوض، جملات کامل را تمرین کنید. به خود اجازه ندهید که تنبل باشید و از کوتاه ترین جملاتی که می توانید از آن ها دور شوید استفاده کنید. بله، این معنای شما را می رساند، اما به پیشرفت شما کمکی نمی‌کند.

 

11. تنها به یک منبع مطالعه تکیه نکنید

یکی از کلیدهای یادگیری موفق زبان، قرار گرفتن در معرض زبان جدید در زمینه های مختلف است. دیدن یک کلمه یا عبارت به روش های مختلف به شما کمک می کند تا آن را بهتر درک کنید و همچنین به تثبیت آن در حافظه بلند مدت شما کمک می کند.

مقاله پیشنهادی به شما  در کدام آزمون انگلیسی شرکت کنم؟

گاهی اوقات، از اینکه چند بار یک کلمه جدید بعد از یادگیری آن بارها و بارها ظاهر می شود، متعجب خواهید شد، و وقتی این اتفاق بیفتد، یک کلمه دیگر خواهد بود که با موفقیت آن را ضبط کرده اید و برای خودتان ساخته اید. به همین دلیل، سعی کنید از طیف وسیعی از منابع مختلف برای اطمینان از این اتفاق استفاده کنید.

دلیل دیگر استفاده از منابع مختلف این است که برخی از کتاب‌های درسی در برخی زمینه‌ها قوی هستند اما در برخی دیگر ضعیف هستند و با استفاده از دو کتاب یا بیشتر در کنار هم، شانس بهتری برای درک هر نکته زبانی به خود می‌دهید. یکی از منابع معتبر کتاب های American English File است، زیرا سرشار از دیالوگ‌های معتبر و ورودی زبان است.

با این حال، گاهی اوقات American English File در توضیحات و تمرینات دستور زبان کمی ساده است بنابراین من معمولاً از آن با یک کتاب گرامر همزمان استفاده میکنم. اینها حاوی زبان بسیار کمتری در قالب دیالوگ هستند، اما حاوی توضیحات گرامری خوب و تمرین‌های فراوان هستند.

 

12. همیشه یک کار را انجام ندهید

بخش دیگری از این کار این است که هر هفته فعالیت های خود را تغییر دهید. هر روز را صرف خواندن، فقط گوش دادن به پادکست ها یا فقط انجام تمرین های دستور زبان نکنید سعی کنید تعادلی بین تمام این فعالیت ها و موارد دیگر پیدا کنید.

لازم نیست هر روز، کاری متفاوت انجام دهید، و می توانید دو یا سه روز متوالی را روی همان کار صرف کنید. اما مطمئن شوید که آن را کمی تغییر دهید. این تضمین می کند که شما با زبان های جدید زیادی آشنا  شوید و همچنین حوصله شما را سر نمی برد.

 

13. از منابع درسی که برای سطح شما مناسب نیستند استفاده نکنید

دامی که برخی افراد در آن گرفتار می‌شوند استفاده از منابعی است که یا خیلی سخت یا خیلی آسان هستند، اما بخش بزرگی از پیشرفت در یک زبان، انتخاب منابع درست است. اگر متن‌هایی را که می‌خوانید آسان است یا به ضبط‌های بسیار آسان گوش می‌دهید، چیز جدیدی یاد نمی‌گیرید و توانایی زبان شما ثابت می‌ماند.

با این حال، اگر چیزی را انتخاب کنید که خیلی سخت است، کار شما سخت خواهد بود. شما چندین سال را صرف تلاش برای فهمیدن خواهید کرد یا ممکن است اصلاً چیزی را نفهمید، و احتمالاً در نهایت احساس ناامیدی خواهید کرد.

در عوض، منابعی را پیدا کنید که به شما فشار بیاورند اما نه خیلی زیاد. متن یا دیالوگی که در آن حدود 70 درصد را درک می‌کنید، عالی است، و این همان مطالبی است که بیشتر از آن سود خواهید برد. اگر سطح زبان خود را نمیدانید میتوانید با شرکت در آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی (رایگان) ابتدا سطح خود را مشخص کنید و بعد از منابع مناسب استفاده کنید.

 

14. منتظر نمانید تا آنقدر خوب شوید که شروع به صحبت کنید

اشتباه بزرگی که بسیاری از مردم مرتکب می شوند این است که منتظر می مانند تا استاد زبان انگلیسی شوند تا اولین بار هنگام تدریس به شاگردانشان شروع به صحبت کنند. اگر این کار را انجام دهید، هرگز به اندازه کافی خوب نخواهید بود زیرا تنها راهی که می توانید پیشرفت کنید این است که دهان خود را باز کنید و شروع به صحبت کنید (راه بروید). پس منتظر نباشید، همین الان شروع به صحبت کنید!

 

15. از اشتباه کردن نترسید

قابل درک است که مردم اشتباه کردن را دوست ندارند، اما این عادت بد، چیزی است که زبان آموزان تازه کار را عقب نگه می دارد. همه اشتباه می کنند، این طبیعی است و بخش مهمی از فرآیند یادگیری است. وقتی اشتباهی مرتکب می‌شوید، می‌توانید آن را اصلاح کنید و دفعه بعد آن را درست انجام دهید. اما اگر هرگز اشتباه نکنید، هرگز یاد نخواهید گرفت. این بدان معناست که شما باید از ترسیدن از اشتباه کردن دست بردارید، بپذیرید که آن اتفاق خواهد افتاد، درک کنید که مردم به شما نمی‌خندند یا فکر نمی‌کنند شما احمق هستید، اگر فکر کنند هم باز اهمیتی ندارد، فقط تلاش کنید.

 

16. عذرخواهی نکنید

اگر اشتباه کردید، بخندید. مهم نیست، امتحان نیست و به کسی توهین نکرده‌اید، پس نگویید متاسفم. برای چه چیزی عذرخواهی می کنید؟ و این  نشان از عدم اعتماد به نفس وعزت نفس فزد می باشد.

 

17. انگلیسی صحبت نکنید

عادت بد دیگر این است که افراد خود را  در یادگیری مجازات و سرزنش می کنند بهتر است با خود در مورد صحبت نکردن انگلیسی سختگیر نباشید. اما به خود آسان هم نگیرید میخواهیم با انرژی و حس خوب یادگیری را شروع کنیم وسختتگیری کردن و سرزنش کردن فایده ای جز القای حس بد و درنهایت سرد شدن از یادگیری نخواهد داشت. در عوض، استراتژی هایی را بیاموزید تا با استفاده از زبانی که دارید، معنای خود را به روش های دیگر بیان کنید. به عنوان مثال، یاد بگیرید که چیزها را توصیف کنید. اگر نمی‌دانید چگونه بگویید «نان‌پز»، بگویید «دکانی که از آن نان می‌خرید». یاد بگیرید که چگونه بگویید «برعکس…»، بنابراین اگر نمی‌دانید چگونه بگویید «سنگین»، می‌توانید بگویید «برعکس نور است». یک کلمه مفید برای یادگیری زودهنگام، کلمه “چیز” است – سپس می توانید جملاتی مانند “چیزی که ما برای آن استفاده می کنیم چیست؟” بسازید. وقتی چنین استراتژی هایی را توسعه می دهید، گام دیگری در مسیر تسلط خود برمی دارید. بنابراین تنبل نباشید از انگلیسی استفاده نکنید.

مقاله پیشنهادی به شما  فروشگاه کتاب زبان انگلیسی

21 عادت بد در یادگیری زبان انگلیسی (3)

18. تمام وقت خود را صرف مطالعه نکنید

بین “مطالعه” زبان و “یادگیری” تفاوت وجود دارد. مطالعه کاری است که با کتاب ها، ضبط های صوتی و تمرین های گرامر انجام می دهید. اما شما فقط با مطالعه نمی توانید زبان یاد بگیرید زیرا بخش عمده آن تمرین است. عادت بد در یادگیری زبان این است که عده ای فقط وفقط مطالعه را مبنای یادگیری خود قرار می دهند.این بدان معنی است که شما همچنین باید تا آنجا که می توانید از زبان در موقعیت های واقعی استفاده کنید.

البته، در ابتدا باید مقدار مشخصی از ورودی زبان داشته باشید تا به شما امکان تسلط بر اصول اولیه را بدهد، اما به محض اینکه می توانید، باید صحبت کردن به زبان را بخشی از زندگی روزمره خود قرار دهید. سعی کنید زمانی را که صرف زبان می کنید به زمان مطالعه و زمان تمرین تقسیم کنید  اگر بتوانید حدود 50 درصد را به هرکدام اختصاص دهید، به سرعت پیشرفت خواهید کرد.

 

19. به معلم تکیه نکنید

زبان آموزان خوب حتی اگر معلم داشته باشند مستقل هستند. معلم شما یک تسهیل کننده است، نه منبع همه دانش زبانی، بنابراین زیاد به معلم خود اعتماد نکنید.معلم خود را تنها یکی دیگر از منابع مطالعه خود در نظر بگیرید و به دنبال مواد دیگری برای استفاده و فرصت هایی برای تمرین توسط خودتان باشید.

“هیچ کس نمی تواند انگلیسی را به شما یاد دهد، شما باید خودتان آن را یاد بگیرید”. این چیزی است که من به شدت به آن اعتقاد دارم و می تواند به طور کلی یک اصل برای یادگیری زبان باشد. شما باید مسئولیت پیشرفت خود را به عهده بگیرید.

 

20. به دلایل اشتباه یاد نگیرید

من قبلاً با افرادی ملاقات کردم که در حال یادگیری زبان انگلیسی بودند و از آن متنفر بودند. آنها برای شغل خود، برای آینده خود انگلیسی یاد می گرفتند – اما آنها هیچ علاقه ای به زبان انگلیسی نداشتند و از آن لذت نمی بردند. (عدم علاقه یکی از عواملی است که سبب به وجود آمدن عادت بد در یادگیری زبان می باشد).

برای آنها، یادگیری زبان انگلیسی فقط یک کار سخت اما ضروری بود. می‌دانم که گاهی مردم مجبورند زبان‌هایی را یاد بگیرند که به آن علاقه‌ای ندارند، اما اگر از آن لذت ببرید، یادگیری آن بسیار آسان‌تر است.

وقتی از کسی می پرسم که چرا یک زبان را یاد می گیرد و او پاسخ می دهد، “فقط برای سرگرمی”، همیشه فکر می کنم این یکی از بهترین پاسخ هایی است که می توانید بدهید. بنابراین اگر مجبور به یادگیری زبان هستید، سعی کنید جنبه هایی را که دوست دارید پیدا کنید. در غیر این صورت، این کار سخت و طولانی خواهد بود و سبب به وجود آمدن عادت بد در یادگیری زبان می‌شود.

 

۲۱- وقت خود را برای چیزهایی که مفید نیستند تلف نکنید

مهمتر از همه، هنگام یادگیری یک زبان جدید، کارآمد باشید و وقت خود را برای چیزهایی که کار نمی‌کنند تلف نکنید. این یکی از بهترین روش‌ها برای از بین بردن عادت بد در یادگیری زبان می‌باشد.

یادگیری فهرست‌های لغات مؤثر نیست، ساعت‌ها صرف تمرین‌های دستور زبان کمکی نمی‌کند، خواندن رمانی که بسیار بالاتر از سطح شما باشد برای همیشه طول می‌کشد و اشتیاق شما را از بین می‌برد. در عوض، مطمئن شوید که هر فعالیتی که انجام می‌دهید ارزش واقعی دارد و از انجام آن چیزی به دست می آورید. در غیر این صورت، باید آن را متوقف کنید و چیز دیگری را امتحان کنید.

یادگیری خود را ارزیابی کنید و پیشرفت کنید. بسیاری از کارها وجود دارد که زبان آموزان جدید از روی نا آگاهی به اشتباه انجام می دهند، اما با آگاهی از رایج ترین اشتباهات جلوگیری کنید و مهارت های خود را به سرعت بهبود بخشید. لیست من را بررسی کنید و یادگیری خود را ارزیابی کنید تا ببینید در چه مواردی مقصر هستید و سپس در مورد تغییراتی که می توانید ایجاد کنید فکر کنید.

یادگیری یک زبان جدید همیشه به زمان، فداکاری و تلاش نیاز دارد و در عرض سه هفته یا حتی سه ماه دیگر مسلط نخواهید بود. اما با اجتناب از برخی از مشکلاتی که در این مقاله به آنها اشاره کردم، می توانید زبان آموزی موفق و ماهرتر شوید.

5/5 - (1 امتیاز)